Sosyal fobi bozukluğu tanısı almış bireylerde serum kolesterol düzeylerinin kontrol grubundaki bireyler ile karşılaştırılması
- Tez No: 142167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Sosyal fobi, yüksek prevelansına rağmen, çok fazla tespit edilebilen bir bozukluk dağildir. Sosyal fobi anksiyete grubu bozuklukları sınıfında incelenmektedir. Anksiyete bozuklukları ile ilgili araştırmaların bir kısmım da serum kolesterol düzeyleri ile ilgili olanlar oluşturur. Bu çalışma, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi psikiyatri polikliniğinde 2002-2003 yıllan arasında gerçekleştirildi. Ardışık olarak ilk kez başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan, sosyal fobi bozukluğu tanısı almış, 40 kişi çalışmaya alındı. Kontrol grubu da psikiyatrik ve tıbbi yönden sağlıklı 40 kişiden oluşturuldu. Çalışma ve kontrol grupları; yaş, cinsiyet ve vücut-kitle indeksleri bakımından benzerdi. Sosyal fobi bozukluğu tanısı, DSM-IV tam ölçütlerine göre konuldu. Eksen-I ve eksen-H komorbiditesini dışlamak için SCID-I ve SCID-II yapılandırılmış klinik görüşme çizelgeleri kullanıldı. Sosyal fobi ve kontrol grubundaki bireylerde; serum kolesterol, HDL ve LDL düzeylerine bakıldı. Sosyal fobi ve kontrol grubunda serum HDL düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilemedi (p=0.064). Sosyal fobi ve kontrol grubunda serum LDL düzeyleri karşılaştırıldığında, sosyal fobi grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.022). Her iki gruptaki serum serum kolesterol düzeyleri karşılaştırıldığında, sosyal fobi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.008). Bu durum, sosyal fobi tanısı almış bireylerde artmış noradrenerjik mekanizma ve genetik birliktelik ile açıklanabilir. Bir diğer neden olarak da azalmış fiziksel aktivite gösterilebilir. Ayrıca yüksek kolesterol düzeyleri, serotonin reseptörlerine etki ederek sosyal fobi oluşumuna neden olabilirler.Bu istatistiksel sonuçlar, sosyal fobi bozukluğu tanısı almış bireylerin yüksek kardiyovasküler hastalık riski altında olabileceklerini gösterir. Bundan dolayı, bu hastalan tespit etmek ve serum kolesterol ve LDL düzeylerini araştırmak önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Despite of its high prevalence rate, social phobia is a disorder that is not very frequently identified. Social phobia is evaluated in the group of anxiety disorders. Some of the studies on anxiety disorders is about blood cholesterol levels. This study is performed in the psychiatry clinic of Abant izzet Baysal University Düzce Medical Faculty. 40 persons that subsequently applied for the first time and that met the study criteria, with the diagnosis of social phobia disorder were enrolled to the study. The control group was composed of 40 persons that were control groups were similar according to their age, sex and body mass index. The diagnosis of social phobia disorders is made according to DSM-IV diagnosis criteria. To exclude the axis -I criteria axis-II co-morbidity, SCID-I and SCID-n structured clinic interview charts were used. Blood cholesterol, HDL and LDL levels were measured in both the study and the control groups. There was no significant difference between the HDL levels of the two groups(p=0,064). When we compare the LDL levels of the control and social phobia groups, istatistically significant high levels were found in social phobia group than control group (p=0.022). Social phobia group had also higher total cholesterol levels compared with the control group (p=0,008). This finding can be explained with an increased noradrenergic mechanism and genetic predisposition. Decreased physical activity can be another cause. In addition high cholesterol levels may cause social phobia by affecting the seratonin receptors. These statistical results show that the individuals with social phobia disoreder may have an elevated risk of cardiovascular disease. Therefore it is important to identify these patients and investigate their blood cholesterol and LDL levels.giriş ve amaç Sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) yapılan araştırmalarda, yüksek prevalansına ve sırayla major depresyon, alkol bağımlılığı ve kötüye kullanımından sonra üçüncü sıklıkla görülen psikiyatrik bozukluk olmasına rağmen, çok fazla tespit edilebilen bir bozukluk değildir (1). Sosyal fobi ile ilgili olan araştırmalar arttıkça, çok sık görüldüğü, hastaların yaşamlarında ciddi güçlüklere yol açtığı belirlenmiştir. Sosyal fobi kişinin yaşantısını tüm önemli alanlarda etkileme eğilimindedir. Evlilikte, iş yaşamında, eğitim alanında ve sosyal ilişkilerinde önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Sosyal fobik bireylerin özellikle, hastalığın belirtileriyle ilgili yalanmalarla tedavi için başvurma oranlan düşüktür (2). Bozukluğun başlama yaşının erken olması, bu bozukluğu çocuk ve ergenler için de önemli bir sorun haline gelmesine sebep olmaktadır (3). Son yıllarda beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler, fizyoloji ve genetik alanlarındaki ilerlemeler sayesinde, bazı bulgular elde edilmiş olmasına rağmen, anksiyete bozukluklarının etyolojisi henüz açıklığa kavuşmamıştır (4). Sosyal fobi bozukluğu da DSM- IV tam sınıflamasına göre anksiyete bozuklukları grubundadır (5). Sosyal fobi; hakkında az miktarda araştırma yapılmış, az şey bilinen bir bozukluktur (6). Anksiyete bozuklukları ile ilgili araştırmaların bir kısmım da kolesterol ile ilgili olanlar oluşturmaktadır (7, 8, 9, 10). Bu çalışmadaki amacımız, sosyal fobi bozukluğu tanısı alan bireylerde serum kolesterol düzeylerini araştırmak ve de kolesterol metabolizmasında önemli klinik değerler olan, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (DDL) düzeylerini (11, 12, 13) araştırarak olası nedensel ve klinik sonuçlarım irdelemektir.