Şizofreniye eşlik eden obsesif ve kompulsiv belirtilerin klinik değişkenlerle ilşkisi
Relationship of obsessive and compulsive symptoms in schizophrenic patients and clinical variables
- Tez No: 142170
- Danışmanlar: PROF. SALİH BATTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII.ÖZET Şizofreni ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) birlikteliği olan ya da obsesif kompulsif (OK) belirtilerin klinik tabloya hakim olduğu şizofreni olgularının klinik gidişat ve işlevselliklerinin diğer şizofreni olgularından daha kötü, hastaneye yatış sayı ve sürelerinin uzun olduğu ve tedaviye direnç gösterdikleri rapor edilmektedir. İçgörüsü olmayan OKB olgularının bir bölümünün klinik olarak şizofreniye benzediği ayrıca OK belirti sayı ve şiddeti açısından da farklılıklar gösterdiği bildirilmiştir. Konuyla ilgili araştırmalarda şizofreni ve OKB birlikteliği olan olguların şizofreninin mevcut alt tiplerinden farklı bir alt tip olduğu ya da OKB içinde bu grubun ayrı bir alt tip olabileceği tartışılmaktadır. Bu çalışmada şizofrenide OK belirtilerin ve eşlik eden OKB'nin sıklığının saptanması, bu belirtilerin sosyodemografik ve klinik değişkenlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma örneklemi 125 şizofreni ve 97 OKB olgusundan oluşturulmuştur. Tanı koyma işlemi DSM-IV Eksen I tanısı için SCID-I ile gerçekleştirilmiş ve sonrasında sosyodemografik veri toplama formu, BPRS, SANS, SAPS, İGD ADVDÖ, Y-BOKBL ve Y-BOKÖ ölçekleri uygulanmıştır. Şizofreni tanısı alan olgu grubu; a) komorbid OKB tanısı alan şizofreni, b) Y-BOKÖ'den 7 puan üstünde alan OK belirtileri olup komorbid OKB tanısı almayan şizofreni, c) Y-BOKÖ'den 7 ve altında puan alıp OK belirtileri olmayan ve komorbid OKB tanısı almayan şizofreni olarak üç gruba ayrılmıştır. OKB tanısı alan olgu grubu ise a) içgörüsü olan OKB, b) içgörüsü olmayan OKB olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Ayrılmış tanı gruplarında sosyodemografik ve klinik özellikler, OK belirtilerin özelliği, şiddeti ve içgörüleri ile BPRS, SANS, SAPS, ADVDÖ ve İGD skorları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak şizofreni ile OKB'nin birlikte görülme oranı %14.4, şizofrenide OK belirti sıklığı %51.2' olarak bulunmuştur. OKB'nin eşlik ettiği şizofreni ve içgörüsü olmayan OKB olgularının sosyodemografik ve klinik özelliklerinin benzerlik gösterdiği saptanmıştır. OKB'nin eşlik ettiği şizofreni olgularının içgörüsü olmayan OKB olgularına göre OK belirtilerinin şiddetinin daha düşük ve OK belirtilerine yönelik içgörülerinin daha iyi olduğu bulunmuştur. 44
Özet (Çeviri)
VIII.INGILIZCE OZET (SUMMARY) Relationship of Obsessive and Compulsive Symptoms in Schizophrenic Patients and Clinical Variables It have been reported that schizophrenic patients with obsessive-compulsive disorder (OCD) or that have many obsessive-compulsive (OC) symptoms have more significiantly functional impairment, poor prognosis, treatment resistant ilness and hospitalization rate compared to schizophrenic patients that not have OC symptoms. On the one hand, it have been stated that these cases are similer with poor insight OCD patients in disordered thought process and perception, on the other hand these cases are different from the other schizophrenic patients in the number and velocity of OC symptoms. It is not clear in the most of studies that these cases constituted a different subgroup that is extraneous to other spesific subgroup of schizophrenia or these cases could be subsumed a subgroup of OCD. The aim of this study is to determine the rate of OC symptoms and OCD in schizophrenic patients and to investigate the relationship between these symptoms and various clinical variables. The study sample consisted of 125 patients with schizophrenic and 97 patients with OCD. Diagnosis was made according to DSM-IV criteria using the Structured Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I). Sociodemographic characteristics and psychopatholojical states of patients were investigated using sociodemographic information form, Brief Psychiatric Rating Scala (BPRS), Scale for the Assesment of the Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assesment of the Negative Symptoms (SANS), The Global Assessment Scale (GAS), Overvalued Ideas Scale (OVIS) and Yale-Brown Obsessive- Compulsive Scale (Y-BOCS). The cases diagnosed as schizophrenia were divided 3 subgroups: a) schizophrenic patients with comorbid OCD, b) schizophrenic patients that have some OC symptoms and Y-BOCS-total score>7 but not with comorbid OCD, c) schizophrenic patients that have Y-BOCS-total score