Konjenital pelviüreterik darlığın patofizyolojisinde platelet derived growth factor'ün rolü
The role of platelet derived growth factor pathophysiology of ureteropelvic junction obstruction
  1. Tez No: 142178
  2. Yazar: FAHRİ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Giriş: Pelviüreterik darlık (PÜD), çocuklarda konjenital hidronefrozun en sık sebebidir. PÜD'ün pato fizyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Platelet Derived Growth Factor (PDGF) düz kas hücreleri, fibroblastlar ve miyofıbroblastlar üzerinde inflamatuar ve flbrotik etkileri olan major bir mitojendir. Amaç: Bu çalışmada PDGF'nin, PÜD'un patofızyolojisi ve oluşan fıbrozisin ilerlemesindeki rolü araştırıldı. Materyal ve Metod: Kasım 2002- Aralık 2003 tarihleri arasında, intrensek PÜD nedeni ile öpere edilen, ortalama yaşı 2.6 yıl (10 gün-12 yıl) olan, 14 hastanın (10 erkek, 4 kız) periureteral bileşkelerinden (PÜB) alman formalin ile tespit edilmiş parafın blokları, immunohistokimyasal yöntemle PDGF ekspresyonu açısından incelendi. Sonuçlar, ortalama yaşı 6.5 yıl (10 ay-14 yıl) olan kontrol grubuna ait 7 normal (nefroblastoma nedeni ile nefroüreterektomi yapılan) PÜB örneği ile karşılaştırıldı. Ayrıca her iki gruptan alman doku örnekleri H&E ve Mason-Trikrom ile de boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: PÜD grubunda 14 örnekten 12'sinde PDGF ekspresyonu pozitif iken, kontrol grubu PÜB örneklerinde negatifti. PÜD grubuna ait örneklerde H&E ve Mason-Trikrom ile boyama sonrası lamina propria, kas tabakası ve adventisyada kollajen dokuda ve fibroziste artma saptandı. Sonuç: Bu çalışma ile, PDGF'nin pelviüreterik darlığın patofızyolojisinde ve oluşan fıbrozisin -ilerlemesinde rolü olduğu gösterilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Ureteropelvic junction (UP J) obstruction is the most common cause of congenital hydronephrosis in children. To our knowledge the pathophysiology of UPJ obstruction is unknown. Platelet derived growth factor (PDGF) is one of the major mitogens which have inflammatory and fibrotic effects on the smooth muscle cells, fibroblasts and myofibroblasts Aim: We investigated the roles of PDGF on the pathophysiology of UPJ obstruction and the progression of fibrosis. Methods: Between November 2002 and December 2003 a total of 14 (10 boys and 4 girls) formalin fixed, paraffin embedded specimens of intrinsic UPJ obstruction from children with a mean age of 2.6 years (range 10 days to 12 years) and control samples included 7 archival formalin fixed, paraffin embedded normal UPJ specimens from children with a mean age of 6.5 years (range 10 months to 14 years) were investigated immunohistochemically for the expression of PDGF. Tissue samples for light microscopic investigations were prepared and processed according to routine light microscopic tissue processing (H&E and Masson's trichrome staining). Results: PDGF immunoreactivity was positive in the muscle layer 12 of 14 specimens of UPJ obstruction specimens while in control UPJ specimens PDGF was negative. In UPJ obstruction specimens staining with H&E, Masson's trichrome showed that there were increasing the collagen tissue and fibrosis in the lamina propria, musculer layers and adventitia. Conclusions: To our knowledge this study shows for the first time that PDGF may have an important role on the pathophysiology of the UPJ obstruction and development of fibrosis and progressions of pathologic findings.