Üç boyutlu konformal radyoterapi uygulanmış prostata sınırlı adenokarsinomlarda prognostik faktörlerin ve yan etkilerinin araştırılması
Evaluation of prognostic factors and side effects in localized prostate cancer terated with three-dimensional conformal radiotheraphy
  1. Tez No: 142228
  2. Yazar: CANAN AKFIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KURTMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Aralık 1997 ile Haziran 2002 arasında, prostat adenokarsinomu tanısı almış ellibeş hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların tam sırasında yaşlan medyan 71 (52-86), biyopsi öncesi prostat-spesifîk antijen değerleri medyan 14,7 ng/ml (1,4 ng/ml-120 ng/ml) ve Gleason skorları medyan 7 (3-10)'dir. Bütün hastalar prostata sınırlı hastalıktır; Tlb evresinde yedi hasta (%12,7), T2a evresinde ondokuz hasta (%34,5) ve T2b evresinde yirmidokuz hasta (%52,7) vardır. Hormonoterapi alan ellibir hasta (%92,7), almayan dört hasta (%7,3) vardır. Orşiektomi yapılan onsekiz hasta (%32,7), orşiektomi yapılmayan otuzyedi hasta (%67,3) mevcuttur. Dokuz (%16,4) hastanın hemoroid hikayesi mevcuttur. Tüm hastalar üç boyutlu konformal tekniğine uygun olarak planlanıp tedaviye alınmıştır. Yirmibeş hasta dört alan tekniği, yirmibeş hasta beş alan tekniği ve beş hasta da altı alan tekniği ile planlanıp tedaviye alınmıştır. Hastalara uygulanan doz, medyan 70 Gy (60-74 Gy)'dir. Takip sırasında beş hasta metastaz sonrası hastalığa bağlı nedenlerden kaybedilmiştir. Tedavisi dört alandan planlanan hastalarda akut rektal toksisitenin artması istatistik anlam farkı yaratmıştır. Hiçbir hastamızda Grade 4 genitoüriner veya gastrointestinal toksisite gelişmemiştir. Tedavi total dozunun 70 Gy ve üzerinde olması, prostat- spesifik antijen relapssız sağkalım için, istatistik anlam farkı yaratmıştır (p0,05). Üç boyutlu konformal radyoterapi ile normal doku hasanna daha az sebep olarak daha yüksek dozlara çıkmak ve tümör kontrolünü arttırmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT From December 1997 through June 2002, 55 patients diagnosed as prostate adenocarcinoma were retrospectively evaluated. The median age of the patients at the diagnosis was 71 years (range 52-82), the median pre-biopsied prostate spesific antigen levels were 14,7 ng/ml (range 1,4 g/ml-120 g/ml) and the median Gleason scores were 7 (range 3-10). All patients were prostate localized disease; seven patients were Tib (12,7%), nineteen patients were T2a (34,5%) and twentynine patients were T2b (52,7%). Fiftyone patients (92,7%) received hormonotherapy and four patients did not receive hormonotherapy (7,3). Patients who had orchiectomy operation were eighteen patients (32,7%) and who had not were thirtyseven patients (67,3%). Nine patients (16,4%) had a history of hemoroidal disease. Twentyfive patients were planned and treated using a four-field technique, twentyfive patients were five-feld technique and five patients with six-feld technique. Patients received a median dose of 70 Gy (range 60-74 Gy). During follow-up, five patients died of disease after distant metastases. Patients who had a four-field tecnique developed statistically significant rectal toxicity. None of our patients developed Grade 4 genitourinary or gastrointestinal toxicity. The 1 year, 2-year and 5-year prostat- spesific antigen relapse free survival was 94,4%, 87% and 74,4% for the entire group. The total treatment dose of 70 Gy and above is statistically significant for prostat-spesific antigen relaps free survial (p70 Gy in terms of acute gastrointestinal toxicity, acute genitourinary toxicity, late gastrointestinal toxicity, and late genitourinary toxicity (p>0.05). Three-dimensional conformal radiotherapy offers less normal tissue morbidity with the possibility of giving high doses of irradiation to increase local control.