Şizofren hastalarda proton manyetik rezonans spektroskopi bulgularının değerlendirilmesi
The evaluation of MRS findings in patient with schizophrenia
  1. Tez No: 142227
  2. Yazar: ALİ EMEKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİR ŞİLİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS), son yıllarda beyin hastalıklarının biyokimyasal yönlerini in vivo çalışan önemli bir yöntem haline gelmiştir. Hemen tüm metabolitler hidrojen atomu içerdiğinden, in vivo proton (1H) MRS ile incelemede doku metabolitleri hakkında kimyasal bilgi elde edilerek, çeşitli beyin hastalıklarında altta yatan beyin metabolizma değişiklikleri noninvazif olarak değerlendirilebilir. MRS psikiyatrik araştırmalarda önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma şizofren hastalarda diğer görüntüleme teknikleri ile gösterilemeyen patofizyolojik mekanizmaları ve nörotransmitter anormalliklerini ortaya koymada yeni bir perspektif olarak MRS'nin yerini göstermektedir. Bu çalışmada sağ-sol frontal lob, sağ temporal lob ve sağ talamusa ait metabolik değişiklikleri incelemek amacıyla, 46 şizofren hastası ile yaş ve cinsiyeti eşleştirilmiş 10 kişilik sağlıklı deneğe 1H MRS inceleme yapıldı. Şizofren hastaların her iki frontal lob ve sağ talamusunda NAA, Cho, Cr pik değerleri ve NAA/Cho, NAA/Cr ve Cho/Cr oranlarında belirgin değişiklik olmadığı görüldü. Sağ temporal lobda ise NAA pik değerleri ve NAA/Cr oranlarında kontrol grubuna göre azalma tespit edildi. Bulgular, şizofren hastalarının sağ temporal lob bölgesinde nöronal integrasyon bozukluğunu ve nöronal düzeyde bir kaybı göstermektedir. Bu sonuç şizofreni etyolojisindeki nörogelişimsel kuramı desteklemektedir. Şizofren hastalarda MRS kullanılarak yapılan nörobiyolojik çalışmalar henüz temel araştırmalar düzeyindedir. MRS ile elde edilen şizofreninin nörobiyolojisi ile ilgili bilgilerimizin netleşmesi için daha geniş hasta grupları ile bu sonuçların teyid edilmesi gerekmektedir. Yakın zamanda olan teknik gelişmeler ve yeni veri değerlendirme araçları 1H MRS'i serebral biyokimyayı incelemede güçlü bir yöntem haline getirmektedir. İnanıyoruz ki 1H MRS, klinisyenin beyin patofizyolojisini daha iyi anlamalarını sağlayacak önemli bir yöntem olacaktır. 48
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance spectroscopy (MRS) has become an important method to study in vivo biochemical aspects of brain disorders. Since almost all metabolites contain hydrogen atoms, investigation by in vivo proton (1H) MRS provides chemical information of tissue metabolites. Thus, we are able to detect the metabolic changes brain diseases. MRS has a important role in psychiatric researchs.This study shows that MRS has ability to demonstrate the abnormalities in pathophysiological mechanism and neurotransmitter pathways in schizophrenic patients, that can't be shown by the other techniques can. In this study we performed proton (1H ) Magnetic Resonance Spectroscopy to 46 patients with schizophrenia; and 1 0 healty person as a control group to examine metabolic changes in right-left frontal, right temporal lobes and right thalamus, We found that in patients with schizophrenia, there is no change in the peak values of NAA, Cho, Cr and in the ratio of NAA/Cho, NAA/Cr, Cho/Cr of both frontal lobes and right thalamus. And we also found that there is a decrease in NAA peak values and NAA/Cr ratio of right temporal lobe when compared with the control group values. The findings reveals that neuronal disintegration and neuronal loss in right temporal lobe in patients with schizophrenia. These results also support neurodevelopmental theory in schizophrenia etiology. Neurobiological studies of patients with schizophrenia using MRS are still at the basic research level. Further studies are needed to replicate these findings obtained from MRS in order to clarify the neurobiology of schizophrenia. The recent technical developments and new data analysis tools are likely to make 1H MRS a powefrul procedure for the study of biochemistry. We believe that proton MRS will help clinicians in better understanding brain pathophysiology and will become an important method. 49