Sakroiliak eklemin anatomik varyasyonlarının bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Examining the anatomical variants of sacroiliac joint on computed tomography
  1. Tez No: 142245
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÜMÜŞBURUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Morphology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Doktora Tezi SAKROİLİAK EKLEMİN ANATOMİK VARYASYONLARININ BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ İLE İNCELENMESİ Mehmet Demir Gaziantep Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erdem GÜMÜŞBURUN Haziran 2004-62 Sayfa Bu çalışmada art. sacroiliaca'da görülen varyasyon tiplerinin belirlenmesi ve görülme sıklığının saptanması amaçlandı. Ocak 2002-Mart 2003 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na pelvis bilgisayarlı tomografi istemiyle başvuran 15 yaş ve üstündeki toplam 400 olgu (204 erkek ve 196 kadın) incelendi. Olguların sakroiliak eklem ile ilgili herhangi bir şikayeti ve teşhisi konmuş bir hastalığı yoktu. Sakroiliak eklem'de 6 tip anatomik varyasyon saptandı; 1. Aksesuar eklem (70 olgu, %17,5), 2. İliosakral kompleks (38 olgu, %9,5), 3. İki parçalı iliak kemik (22 olgu, %5,5), 4. İliak veya sakral kemiklerde semisirküler defekt (19 olgu, %4,8), 5. Yarım ay şekilli iliak kemik (14 olgu, %3,5) ve 6. Ossifikasyon merkezi (4 olgu, %1,0).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis EXAMINING THE ANATOMICAL VARIANTS OF SACROILIAC JOINT ON COMPUTED TOMOGRAPHY Mehmet DEMİR Gaziantep University-Graduate School of Health Sciences Department of Anatomy Supervisor: Prof. Dr. Erdem GÜMÜŞBURUN June-2004, 62 Pages The aim of this work was to examine the type and prevalance of anatomical variants of the sacroiliac joint. This study has been realized between January 2002 and March 2003 on 400 consecutive patients (204 men and 196 women) who attempted to Gaziantep University, Faculty of Medicine, Radiology department for undergoing pelvic computed tomography imaging. In this study patients hadn't got any complain or evidence of disease that could involve the sacroiliac joint. Patient's age were equal or higher than 15. We observed 6 types of anatomical variants. 1. accessory sacroiliac joint (70 patients, 17.5% ), 2. iliosacral complex (38 patients, 9.5%), 3. bipartide iliac bony plate (22 patients, 5.5%), 4. semicircular defects on iliac/ sacral side (19 patients, 4.8%), 5. crescent like iliac bony plate (14 patients, 3.5%) 6. ossification centers (4 patients, 1.0%).