Hormon replasman tedavisi olan postmenopozal kadınlarda klitoral kan akımı değişikliklerinin renkli doppler ultrasonografi ile belirlenebilirliği
- Tez No: 142246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖCAL SIRTMATEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, menopozal dönemdeki kadınlarda klitoral kan akımının renkli Doppler ultrasonografi ile ölçülebilirliğinin ve bu ölçümlerin hormon replasman tedavisi alan kadınlarda klitoral kan akımındaki olası değişiklikleri belirlemede kullamlabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Menopozal dönemde olup menopozal şikayetleri nedeni ile hormon replasman tedavisi alan 20 kadın hasta ile replasman tedavisi almayan 20 kadm hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalarda görsel veya taktil seksüel uyan uygulanmaksızın renkli Doppler ultrasonografi ile klitoral kan alamı bazal değerleri ölçüldü. Gruplar maksimum sistolik hız, diastol sonu hız ve rezistif indeks ölçümleri ile karşılaştırıldı. Sonuçlar Mann Whitney U testi ve Pearson korelasyon testi kullamlarak analiz edildi. Hormon replasman tedavisi (HRT) alan hastalarda maksimum sistolik hız (MSH) ortalaması 15.70 ± 4.21 cm/sn, diastol sonu hız (DSH) 2.20 ± 1.82 cm/sn, RI 0.86 ± 0.11 olarak saptandı. İlaç almayan hastalarda maksimum sistolik hız ortalaması 7.65 ± 2.27 cm/sn, diastol sonu hız 0.95 ± 1.35 cm/sn, rezistif indeks 0.88 ± 0.16 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated clitoral blood flow rate changes by color dupplex ultrasonography in postmenopausal women who had hormone replacement treatment. Twenty postmenopausal women who had menopausal symptoms and were treated with hormone replacement treatment were accepted to this study. İn additon, clitoral blood flow changes were evaluated twenty healthy controls. Then we compared clitoral blood flow changes in postmenopausal women between treated by hormone replacement treatment and healty controls. Clitoral basal blood flow rates were determined by color dupplex ultrasonography without sexual stimulation and pressure. In all cases, maximum systolic flow rate, end-diastolic flow rate and resistance index were evaluated by color Doppler ultrasonography. All measured results between with or without managed by hormone replacement treatment were analysed by using Mann Whitney U test and Pearson correlation test Maximum systolic flow rate avarage was 15.70 ± 4.21 cm/s, end-diastolic flow rate avarage was 2.20 ± 1.82 cm/s and resistance index was 0.86 ± 0.11 in managed hormone replacement treatment. In healty control group, maximum systolic flow rate avarage was 7.65 ± 2.27 cm/s, end-diastolic flow rate avarage was 0.95 ± 1.35 cm/s and resistance index was 0.88 ± 0.16.