Meningiomlarda histopatolojik dereceleme ile Ki-67, bcl-2, VEGF ve p53 immünohistokimyasının karşılaştırılması
Comparison of Ki-67, bcl-2,VEGF and p53 immunohistochemistry with histopathological grade in meningiomas
- Tez No: 142303
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KONTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Tipik, atipik ve malign meningiomlarda Ki-67, bcl-2, VEGF ve p53 immünohistokimyasının karşılaştırılması ve bu antikorların meningiomlarda nüks etme davranışı ile ilişkisinin araştırılması. Materyal ve met od: Bu çalışmada meningiom tanısı almış otuz sekiz hastada Ki-67, bcl-2, VEGF ve p53 immünohistokimyası çalışıldı. Vakaların 10'u tipik, 24'ü atipik, dördü malign meningiomdan oluşmaktaydı. Dokuz vaka, bazıları birden fazla kez olmak üzere nüks etmişti. İlk biyopsiler ve nüksler birlikte değerlendirilip 11 tipik, 30 atipik ve 12 malign meningiomdan oluşan toplam 53 biyopsi üzerinde immünohistokimyasal çalışmalar yapıldı. Sonuçlar SPSS (Scientific Package for Social Sciences) programı ile bilgisayarda değerlendirildi İstatistiksel analizde tipik, atipik ve malign meningiomlar ve nüks eden ve nüks etmeyen meningiomlarda Ki-67, bcl-2, VEGF ve p53 antikorlarının immünohistokimyası karşılaştırıldı. Ayrıca bu antikorların birbirleriyle korelasyonu değerlendirildi. Bulgular Atipik ve malign meningiomlarda tipik meningiomlarla karşılaştırıldığında bcl-2 boyanması anlamlı şekilde artmıştı (p0,05).Nüks eden meningiomlarda nüks etmeyen gruba göre bcl-2 boyanmasında anlamlı derecede artış gözlendi(p0,05). Ki-67, bcl-2, VEGF ve p53 immünohistokimyaları birbirleriyle karşılaştırıldığında meningiomlarda p53 ve çevre stromada VEGF boyanması arasında anlamlı bir korelasyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study was performed to compare typical, atypical and malignant meningiomas with Ki-67, bcl-2, VEGF and p53 immunohistochemistry and to investigate the correlation between these antibodies and recurrence of meningiomas. Materials and methods: In this study 10 typical, 24 atypical and four malignant meningiomas from 38 patients were immunostained for Ki-67, bcl-2, VEGF and p53 protein expression. Nine meningiomas were recurred, and some of them have had multiple recurrences. Initially resected tumors and recurrences were evaluated together and a total of 53 biopsies were analyzed immunohistochemically. There were 1 1 typical, 30 atypical and 12 malignant meningiomas. The results are evaluated on computer with SPSS (Scientific Package for Social Sciences) programme. In statistical analysis Ki-67, bcl-2, VEGF and p53 immunoreactivities are compared among the typical, atypical and malignant meningiomas and between the recurrent and nonrecurrent groups. Furthermore similar comparisons are made for each antibody to other. Results: This study showed a significant correlation between bcl-2 immunohistochemistry and the histologic grade of the meningiomas (p0,05). vııBcl-2 expression was significantly increased in recurrent meningiomas as compared to nonrecurrent group(p0,05).