Metastatik meme kanserinde adjuvan, antrasiklin kullanımının prognostik önemi
Prognostic significance of adjuvant anthracyline chemotherapy in metastatic breast cancer
- Tez No: 142313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KANDEMİR, PROF. DR. MEHMET DANACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI- ÖZET Metastatik Meme Kanserinde Adjuvan Antrasiklin Kullanımının Prognostik Önemi Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitedir ve kadınlarda ölüme sebep olan kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Adjuvan sistemik tedavi, meme kanserinde standart cerrahi sonrası giderek artan sıklıkta kullanılmasına rağmen %21-57 hastada 10 yıl içinde hastalık nüks etmektedir. Adjuvan antrasiklin rejimlerinin erken evre meme kanserinde olumlu etkileri olduğu bilinmesine karşılık metastatik meme kanserinde prognoz üzerine olan etkileri tam olarak belirlenememiştir. Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde 1996-2004 yılları arasında metastatik meme kanseri tanısı konmuş 167 hasta değerlendirildi ve önceden adjuvan antrasiklin kemoterapisi uygulanmasının prognostik önemi değerlendirildi. Tek değişkenli analizde adjuvan antrasiklin kemoterapisi ile sağkalım arasındaki ilişkinin önemi ortaya konuldu. Bunun yanında tümör boyutu, histolojik derece, aksiller nod tutulumu, metastaz sayısı, visseral metastaz varlığı da incelendi. Çok değişkenli analizlerde kısa nüks sonrası sağkalım için beş faktör önemli parametreler olarak belirlendi. Bunlar; birden fazla metastaz olması (p=0.0001), kısa hastalıksız sağkalım süresi (p=0.0001), pozitif aksiller nod sayısının fazlalığı (0.001), visseral metastaz varlığı (p=0.0001), önceden antrasiklin içeren adjuvan terapinin uygulanması (p=0.005) olarak belirlendi. Sonuçlar şunu gösterdi ki, antrasiklin içeren adjuvan kemoterapi uygulamaları, metastatik meme kanserli hastalarda nüks sonrası median sağkalım süresi üzerine kötü prognostik faktördür. Muhtemelen, rezistan klon seleksiyonu ya da primer kemoterapi direnci gibi nedenlere bağlı olarak daha önce adjuvan antrasiklin kullanımı bilinen diğer prognostik faktörler ile birlikte metastatik hastalıkta daha kötü sonuca neden olmaktadır. 46
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Prognostic Significance of Adjuvant Anthracycline Chemotherapy in Metastatic Breast Cancer The breast cancer is the most frequent malignancy seen in women and, is the second most frequent reason after lung cancer, causes mortality. The disease relapses in 21-57 % of patients in 10 years, despite increasing usage of adjuvant systemic treatment after standart surgical treatment. Previous adjuvant chemotherapy appeared to have poor prognosis in some studies but, despite this the prior use of anthracyclines in the adjuvant setting has not been clearly established as an adverse prognostic factor once metastatic disease develops. In this study, 167 metastatic breast cancer patients diagnosed in Giilhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital between 1 996 and 2004 was reviewed and prognostic significance of prior adjuvant anthracycline chemotherapy was assessed. Univariate analysis were demonstreated significant association between survival and adjuvant anthracycline chemotherapy, as well as, tumor size, histological grade, axillary node status, the number of metastatic site, presence of visceral metastases and at the time of relapse. In multivariable analysis five factors were demonstreated significant predictors of short time of the median survival after relapsing: More than one site of metastases (p=0.0001), shorter time relapse (p=0.0001), number of positive axillary nodes (p=0.001), presence of visceral metastases (p=0.0001) and the previous administration of anthracyclines as adjuvant therapy (p=0.005). The results suggest that to use of adjuvant chemotherapy schedules with anthracycline in metastatic breast cancer is poor prognostic factor which effects the median survival after relapsing. The prior use of adjuvant anthracyclines, with other known clinical prognostic factors, confers a poorer outcome in metastatic disease, perhaps as a result of resistant clones selection or by induction of de novo resistance. 47