Köpek meme tümörlerinin farklı boyama yöntemleri (papanicolaou ve may-grünwald-giemsa) ile sitolojik teşhisi ve histopatolojik teşhis ile karşılaştırılması
The cytological diagnosis of canine mammary tumours using different staining techniques(papanicolaou and may-grünwald-giemsa)and correlation between the cytological and histopathological diagnosis
- Tez No: 142312
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
7.0ZET Çalışmamızda, iki farklı sitolojik boyama yöntemi olan Papanicolaou (PAP) ve May-Grünwald-Giemsa (MGG) kullanarak, köpek meme tümörlerinin sitolojik malignite kriterleri ve sitolojik teşhisin histopatolojik teşhis ile korelasyonu incelenmiştir. Meme tümörü şüphesiyle laboratuarımıza gönderilen, çeşitli yaşlardaki ve değişik ırklara ait 1 00 adet dişi köpeğin meme dokularından sitolojik preparatlar hazırlanmış, PAP ve MGG boyalan ile boyanmıştır. Doku örnekleri ise %10'luk formalin ile tespit edildikten sonra rutin laboratuar işlemlerinden geçirilmiş ve H&E ile boyanmıştır. Her iki yöntem ile hazırlanan preparatlar birbirlerinden bağımsız olarak ışık mikroskopta incelenmiştir. Doku kesitleri WHO (World Health Organization-1999)' nun bildirdiği, köpek meme tümörlerinin histopatolojik sınıflandırmasına göre değerlendirilmiştir. Sitolojik preparatlar ise 21 sitolojik malignite kriterine göre incelenip benign ya da malign olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca PAP ve MGG boyaları avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra, her bir sitolojik malignite kriteri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda köpek meme tümörlerinde en önemli sitolojik malignite kriterleri olarak pleomorfızm, büyük çekirdeklilik, çekirdek zarı alterasyonları, çekirdekçik şekli ve sayısındaki varyasyonlar, kromatin granüllerinin kabalaşması ve hücresel yoğunluk belirlenmiştir. Köpek meme tümörlerinde, olguların benign ya da malign olması bakımından, PAP boyasında %89, MGG boyasında ise %85 düzeyinde sitolojik ve histopatolojik teşhislerinin uyumlu olduğu belirlenmiştir. PAP ve MGG sırasıyla, duyarlılık %97- %96, özgüllük %70-%57, pozitif tanımlama oranı %91-%88, negatif tanımlama oranı %1 1-%19 ve diagnostik değeri %91-%87 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Cytological Diagnosis of Canine Mammary Tumours Using Different Staining Techniques (Papanicolaou and May-Griinwald-Giemsa) and Correlation Between the Cytological and Histopathological Diagnosis In this study, the cytological aspect of criteria of malignancy in canine mammary tumours were evaluated and a correlation was established between cytological and histopathological diagnosis by application of two different cytological staining methods: Papanicolaou (PAP) and May-Griinwald-Giemsa (MGG). The study was conducted on surgical mammary biopsy specimens, suspected of mammary tumour of 1 00 dogs of various breeds and ages, which were submitted to our laboratory. Cytological smears of the masses were prepared and stained with PAP and MGG. Tissue samples were fixed in 10% formaline, routinely processed and then stained with Hematoxylin&Eosin for histopathologic interpretation. Both were evaluated under light microscopy individually. Tissue specimens were evaluated according to the WHO (World Health Organisation 1999) histopathological classification of canine mammary tumours. Cytological specimens were evaluated on the basis of 21 cytological criteria of malignancy and defined as benign or malignant tumours. The staining methods, PAP and MGG were compared in terms of the advantages and the disadvantages of their usage, as well as each cytological criterion. In our study, the major cytological criteria of malignancy in canine mammary tumours were listed as pleomorphism, large nuclei, nuclear membrane alterations, variable nucleolar size, shape and quantity, coarse chromatin and high cellularity. Cytological diagnosis was consistent with that of histopathology in 89% of all cases with PAP and in 85% with MGG, due to the malignant or benign features of the masses. The sensitivity, specificity and positive predictive value, negative predictive value and diagnostic accuracy 58of PAP and MGG were determined to be 97%, 96%; 70%, 57%; 91%, 88%; 1 1%, 19% and 91%, 87%, respectively.