Deneysel sklerozan peritonitte diyalizat türünün skleroz gelişimi üzerine etkisi
The effect of dialysatec type on development of sclerosis in experimental sclerosing peritonitis
  1. Tez No: 142350
  2. Yazar: FARUK TOPALLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. RIFKI EVRENKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI-OZET Sklerozan enkapsüle peritonit (SEP), genellikle sık peritonit atakları olan sürekli ayaktan periton diyalizi tedavisi gören hastalarda, ender fakat ciddi bir komplikasyon olarak gelişebilen, yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkili peritoneal sklerozisin karakteristik makroskopik ve histolojik bulguları ile desteklenen klinik bir tanıdır (29,48). Bu çalışmada, periton diyaliz solüsyonlarından osmotik ajan olarak kullanılan icodextrinin sıçanlardaki SEP gelişimi üzerindeki etkisini incelemek için, klorheksidin glukonat'm aracı olarak kullanıldığı, deneysel bir SEP modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmaya alman sıçanlar (n=36) iki gruba ayrılmıştır. Grup 1 (n=18) kontrol grubunu, Grup 2 (n=18) olgu grubunu oluşturmuştur. Grup l'e SHS solüsyonu (%0,1 klorheksidin glukonat ve %15etanol karışımı) + % 0.9 NaCl, Grup 2'ye SHS solüsyonu + % 7,5 icodextrine sekiz hafta süreyle uygulanmıştır. Her gruptaki sıçanlar yedinci gün (n=6), yirmisekizinci gün (n=6) ve ellialtıncı günlerde (n=6) sakrifiye edilmiştir. Makroskopik ve mikroskopik değerlendirme yapılmıştır. Histolojik tam kriterleri olarak fibrin birikimi, mezotelyal zedelenme, interstisyel fibrozis, peritoneal fibroblastlarda şişme ve proliferasyon, perivasküler kanama, anjiogenezis, mikrovasküler sklerozis ve intersitisyel mononükleer hücre infiltrasyonu değerlendirmeye alınmıştır. Grup 1 ve Grup 2'yi oluşturan deneklerin peritonlarında her bir histolojik parametrenin varlığı ve derecesi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Bu parametrelerin zaman ile ilişkisi incelendiğinde, periton diyalizinde geçen süre arttıkça, fibroblast proliferasyonu, anjiogenezis ve mononükleer hücre infiltrasyonunun, icodextrin uygulanan sıçanlarda anlamlı düzeyde artmış olması; bu molekülün zaman içinde, SEP oluşumunu kolaylaştırabileceği sonucuna varılmasını sağlamıştır. 51
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY THE EFFECT OF DIALYSATE TYPE ON DEVELOPMENT OF SCLEROSIS IN EXPERIMENTAL SCLEROSING PERITONITIS Sclerosing encapsulating peritonitis (SEP) is a rare but serious complication in patients on long-term continuous ambulatory peritoneal dialysis at whom frequent peritonitis attacks occur. It is a clinical diagnosis associated with high morbidity and mortality confirmed with characteristic macroscopic and histologic findings of peritoneal sclerosis. We aimed to establish an experimental study to investigate the effect of icodextrin, an osmotic peritoneal dialysis agent, with simultaneous use of chlorhexidine gluconate on SEP development in rats. The rats (n=36) were divided into two groups as control group (n=18, Group 1) and study group (n=18, Group 2). SHS (a mixture of chlorhexidine gluconate 0.1% and ethanol 15%) solution and serum saline were used in Group 1, SHS and icodextrine 7.5% was used in Group 2 for eight weeks. The rats were sacrificed on 7th (n=6), 28th (n=6) and 56th (n=6) days in each group. Macroscopic and histologic inspections were performed. Injury of the mesothelium, interstitial fibrosis, swelling and proliferation of the peritoneal fibroblasts, perivascular hemorrhage, angiogenesis, microvascular sclerosis and interstitial mononuclear cellinfiltration were our histopathologic diagnosis criteriae. Significant difference was not found between the peritoneum of the test subjects forming Group 1 and Group 2 according to the presence and the grade of each histologic parameter. As the proliferation of the fibroblasts, angiogenesis and interstitial mononuclear cell infiltration were significantly increased in the rats exposed to icodextrin, we consider that after a while icodextrin could facilitate the development of SEP. 52