Mide kanserinde yeni bir tümör markeri olan GA72-4'ün yeri ve CA 72-4 ile, CA19-9, CEA, CA125, CA15-3 arasındaki korelasyon
The place of CA72-4, a new tumor marker in the diagnosis of stomach cancer, and the correlation between CA72-4 and CA19-9, CA15-3,CA125
- Tez No: 142349
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Mide kanseri, dünyada yaygın görülen maligniteler arasındadır. Ülkemizde de sindirim sistemi kanserleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Mide kanserlerini erken evrede tanımlamak sıklıkla zordur. Erken evrede tanı konulan mide kanserlerinde sıklıkla kür sağlanmaktadır. Erken mide kanserlerinde beş yıllık yaşam süresi % 95 'ün üzerinde iken, ilerlemiş mide kanserlerinde beş yıllık yaşam süresi çok düşük ve % 7-15'dir. Bu nedenle erken tanı ve prognostik faktörlerin saptanması önemlidir. Prognostik faktörler ile klinik sonuçlar önceden belirlenir, nüksün yüksek olacağı gruplar saptanır ve tedavi seçimi buna göre belirlenir. Mide kanserinde tümör derinliği ve çevresel lenf nodu tutulumu en önemli prognostik göstergelerdir. Ancak postoperatif saptanmaktadırlar. Tümör derinliği ve çevresel lenf nodu tutulumunu daha erken dönemde yansıtacak laboratuar yöntemlerine ihtiyaç vardır. Literatürde mide kanseri tanısı ve prognozunu belirlemede, tümör belirleyicileri, tümör baskılayıcı genler ve onkogenler ile yapılmış çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda mide kanserli hastalarda; CEA, CA 19-9, CA 125, CA 15-3, CA 72-4, sedim, AST, ALT, albumin, hematokrit bakıldı. Tüm hastalarda yaş, cinsiyet, klinik bulgular, fizik muayene bulguları, lokalizasyon (proksimal/distal), Lauren klasifikasyonuna göre tümörün histolojik tipi, lenf nodu tutulumu, metastaz durumu, tümör evresi, hastaların performans statüsü değerlendirildi. Yeni bir tümör marketi olan CA 72-4'ün mide Ca tanısındaki yeri ve CA 72-4 ile, CA 19-9, CA 15-3, CA 125, CEA arasındaki korelasyon araştırıldı. Serum CEA, CA 19-9, CA 125, CA 15-3 düzeylerini mide kanserli grubumuzda yüksek olarak bulduk. Bu dört marker da tümör yaygınlığı ve tümör evresi ile kısmen uyumlu olarak artmaktadır. Bunlardan daha sensitif olan CA 72-4 olmakla beraber; CA 15-3 hariç diğer tümör belirleyicileri mide kanserli hastalarda tanı ve prognoz tayininde önemlidir. Serum CA 72-4 düzeyini mide kanserli grupta kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptadık. Bu yükseklik tümör yaygınlığı ve tümör evresi ile uyumlu bulundu. Özellikle karaciğer metastazı olan vakalarda CA 72-4 düzeyi daha yüksek saptandı. CA 72-4 düzeyi, 100 U/ml üzerinde olan hastaların hepsi, ileri evre (Evre 4) vakalar idi. Biz, serum CA 72-4 düzeyinin mide kanseri tanısında ve prognozunda değerli bir parametre olduğunu düşünüyoruz ve laboratuar tetkiki olarak kullanılabileceğini öneriyoruz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stomach cancer is among widely encountered malignities throughout the world. It occupies the first rank among digestive system cancers in our country. It is generally difficult to identify stomach cancers in early stage. While five years of life duration is over 95 % in early stomach cancers, it is very low in advanced stomach cancers, accounting for 7-15 %. Therefore, early diagnosis and determination of prognostic factors are of utmost importance. To that and, firstly, prognostic factors and clinical autcome are identified, those groups of high recurrence are determined, and then the treatment choice is decided. In stomach cancer, the tumor depth and circumferencial lymph node involvement are the most important indicators, but they can only be determined postoperatively. Hence, laboratory methods are needed to establish the tumor depth and lymph node involvement at earlier period. In literature, there are many studies carried out with tumor markers, tumor suppressive genes and oncogenes in diagnosing stomach cancers and determining prognosis. In our study, CEA, CA 19-9, CA 125, CA 15-3, CA 72-4, sedimentation, AST, ALT, albumine and hematocrit were examined in patients with stomach cancer. In all patients, age, sex, clinical manifestations, physical examination findings, localization (proximal/distal) and tumor's histological type according to Lauren classification, lymph node involvement, metastases state, tumor grade and patients performance status were evaluated. The place of CA 72-4, a new tumor marker in the diagnosis of stomach cancer, and the correlation between CA 72-4 and CA 19-9, CA 15-3, CA 125, CEA were studied. In our group with stomach cancer, we found serum CEA, CA 19-9, CA 125, CA 15-3 levels quite high. These four markers increase relatively consistently with tumor involvement and tumor grade. Although Ca 72-4 is more sensitive, all other tumor markers except for CA 15-3 are important in determining diagnosis and prognosis in patients with stomach cancer. We determined that serum CA 72-4 level in the group with cancer was significantly elevated with respect to control group. This elevation was found to be compatible with tumor expansion and tumor grade. In patients particularly having liver metastases, CA 72-4 level was found to be greater. All of the patients whose CA 72-4 level was over 100 U/ml were advanced grade cases (grade 4). We are of the opinion that serum CA 72-4 level is a valuable parameter in the diagnosis and prognosis of stomach cancer and recommend that it can be used as a laboratory test. 57