Hemodiyaliz hastalarında 99m Tc-metilen difosfonatlı tüm vücut sintigrafisi ile kardiyak kalsifikasyon taraması
The detection of cardiac calcinosis with Tc 99m MDP in hemodialysis patients
  1. Tez No: 142419
  2. Yazar: HALE HANDAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yumuşak doku kalsifikasyonlan, özellikle kardiyak ve pulmoner tutulumlar, üreminin ve kronik HD tedavisinin ciddi bir komplikasyonu olup yüksek düzeyde morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Çalışmamızda, 3 merkezden alman, yaş ortalaması 60,7±13,5 ortalama diyaliz yaşı 60,1±49,6 olan, 17 kadın ve 16 erkek olmak üzere toplam 33 HD hastasında kardiyak kalsifîkasyon araştırılmıştır. Hastaların aylık HD girişi rutin laboratuvar tetkikleri ve HD çıkışı bir kez kalsiyum düzeyi istendi. Her hastadan 12 derivasyonlu EKG alındı.Hastalara ekokardiyografî, 99m Tc-MDP ile tüm vücut sintigrafîsi ve SPECT yapıldı. Yakın zamanda kardiyak iskemik bir olay (MI) geçirmiş olan hastalar klinik ve elektrokardiyografik olarak ekarte edildi ve çalışma dışı bırakıldı. Hastalar CaxP>55 ve CaxP55 olan grupta kreatinin 10,11±2,25 bulunurken, CaxP
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soft tissue calcifications, especially cardiac and pulmonary involvement, are a severe complications of chronic HD treatment and cause high morbidity and mortality. In our study, we searched for cardiac calcification in 33 HD patients (17 male, 16 female ) from three centers with a mean age of 60,7 ±13,5 years and a mean dialysis age of 60,1 ± 49,6 months. The patients were followed up for 1 year and during this period, routine laboratory tests were carried out monthly, and serum calcium level was determined for once after HD session. 12-lead ECG was recorded to each patient. Echocardiography, whole body scintigraphy with 99m Tc-MDP and SPECT were performed. The patients who had had an ischemic event ( MI ) recently were ruled out clinically and electrocardiographically, and were excluded from the study. The patients were divided into two groups as those with Ca x P product 55. No significant difference was found between the demographic data of these two groups. Amongst the biochemical data, a significant difference was found in creatinine values (p55, and 8,63 ± 1,85 mg/dL in the group with Ca x P product