Behçet hastalığında nötrofil CD64 (FcgamaR1) ekspresyonu ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
- Tez No: 142467
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇALGÜNERİ, DOÇ. DR. İHSAN ERTENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET: Behçet hastalığı (BH) multisistemik, kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Tekrarlayıcı akut inflamasyon atakları BH'nın karakteristik özelliklerinden biridir. Etyopatogenezde infeksiyonlar ve nötrofil hiperaktivitesinin rol oynadığı ileri düşünülür. Nötrofiller ve makrofajlardaki Fc reseptörleri, opsonize partiküllerin fagositozu ve fagosite edilmiş partiküllerin nötrofiller içinde parçalanmasına aracılık eder. Nötrofillerdeki Fey Rl (CD64) ekspresyonunun akut inflamasyonun güvenilir bir indikatörü olduğu gösterilmiştir. Önceki çalışmalarda CD64 ekspresyonu, sistemik infeksiyon hastalıklarında non-inflamatuvar ve aktif inflamatuvar hastalıklara kıyasla belirgin olarak daha fazladır. Çalışma Behçet hastalığı aktivitesi ile inflamatuvar ve infeksiyon hastalıklarında nötrofil CD64 ekspresyonu düzeyini karşılaştırmak için düzenlendi. Çalışmaya 37 aktif BH (E/K: 18/1 9, ortalama yaş: 34,4 ± 9,7 yıl), 35 remisyonda BH (E/K: 1 1/24, ortalama yaş: 35,9 ±11,6 yıl), 42 aktif inflamatuvar hasta (K/E: 29/13, ortalama yaş: 39,3 ± 14,9 yıl) 27 infeksiyon (K/E:8/19, ortalama yaş: 54,4 ± 15,2 yıl) ve 31 sağlıklı kontrol grubu (K/E: 17/14, ortalama yaş: 37,7 ± 8,7yıl) alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Behcet's disease (BD) is a multisystemic, chronic inflammatory disease. Relapsing inflammatory attacks are one of the characteristics of BD. Infections and neutrophil hyperactivity are thougt to have a role in the etiopathogenesis. Fc receptors of the neutrophils and macrophages mediate the phagocytosis of opsonized particles and degredation of them in neutrophils. Expression of Fey Rl (CD64) has been shown as a reliable indicator of acute inflammation. CD64 expression on the neutrophil surface in systemic infectious diseases were greater than non-inflammatory and inflammatory diseases in previous studies. The study was designed to compare the difference of CD64 expression on neutrophils between BD and inflammatory/infectious diseases. Five groups of patients 37 with active BD (M/F:18/19, mean age: 34,4 ± 9,7 year), 35 with BD in remission (M/F: 11/24, mean age: 35,9 + 11,6 year), 42 with active inflammatory disease (M/F: 13/29, mean age: 39,3 + 14,9 year) 27 with infectious disease (M/F: 19/8, mean age: 54,4 ± 15,2 year) and 31 healthy control (M/F: 14/17, mean age: 37,7 ± 8,7year) were enrolled in this study.