Deneysel kronik pankreatitte taurin aminoasidinin pankreatik fibrozis ve oksidatif stres parametreleri üzerine in-vivo etkisi
To elucidate therapeutic effects of an antioxidant agent, taurine, on oxidative capacity and fibrozis in experimental rat pancreatic fibrozis
  1. Tez No: 142479
  2. Yazar: VOLKAN İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK MAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VI. ÖZET Kronik pankreatitte farklı etiyolojilere karşın ortak tablo ilerleyici fibrozistir. Yapılan çalışmalarda kronik pankreatitli hastaların antioksidan kapasiteleri düşük bulunmuş, fibrozisten serbest oksijen radikallerinin (SOR) sorumlu olduğu fikri doğmuştur. Dolayısıyla, yeni antifibrotik tedavi yaklaşımları SOR üretiminin engellenmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada raflarda deneysel pankreas fibrozisi oluşturularak, antioksidan bir ajan olan taurinin; oksidatif kapasite ve fibrozis üzerine iyileştirici etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kronik pankreatit indüksiyonu amacıyla rat pankreatik kanalına trinitrobenzen sülfanik asit (TNBS) infüzyonu uygulanmıştır. Erkek Sprague Dawley ratlar (n:60) randomize olarak; (1) TNBS, (2) TNBS+taurin tedavisi, (3) etanol ve (4) serum fizyolojik (SF) grubu olmak üzere (her grup n:15) dört gruba ayrılmıştır. Taurin tedavisi grubuna indüksiyon sonrası dördüncü haftadan başlamak üzere 1000 mg/kg/gün intraperitoneal taurin uygulaması yapılmış, diğer gruplar spontan iyileşmeye bırakılmıştır. İndüksiyon sonrası sekizinci haftada rafların tümü sakrifiye edilerek, pankreas dokusunda oksidatif stres ve fibrozis incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Progressive fibrosis is the common feature of chronic pancreatitis, even if different etiologies. Recent published data reported lower antioxidant capacity in chronic pancreatitis patients, and raised the idea of free radicals were responsible for this progressive fibrosis. Consequently, new antifibrotic treatment strategies have focused on prevention of free radical production. The aim of this study is to elucidate therapeutic effects of an antioxidant agent, taurine, on oxidative capacity and fibrosis in experimental rat pancreatic fibrosis. In induction of chronic pancreatitis; trinitrobenzene sulfanic acid (TNBS) has been infused into rat pancreatic duct. Male Sprague Dawley rats (n:60) randomly assigned into; (1) TNBS, (2) TNBS+taurin treatment, (3) ethanol and (4) saline groups (each group n:15). The taurine treatment group, at the forth week of the induction, has been started to intraperitoneal injections of taurine 1000 mg/kg/d, whereas the others left for spontaneous recovery. All the rat groups have been sacrificed at the eight weeks, and rat pancreatic tissues oxidative stress markers and progression of fibrosis have been examined.