Behçet sendromunda anti saccharomyces cerevisiae antikorlarının sıklığı
Anti saccharomyces cerevisiae (ASCA) antibodies in Behcet's syndrome
- Tez No: 142483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET FRESKO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Amaç: ASÇA antikorları Crohn hastalarının %50-60'ında bulunur. Behçet hastalarında artmış, normal ve azalmış ASÇA titreleri bildirilmiştir. Bu çalışmamızda Behçet hastalarında ve bir grup hastalıklı ve sağlıklı kontrollerde ASÇA IgG ve IgA düzeylerini ölçtük. Metodlar: 17 mukokutanöz, 18 göz tutulumlu, 10'u akut, 8 'i kronik toplam 18 derin ven trombozlu, 9 arteryel anevrizmalı, 8 gastrointestinal tutulumlu, 15 artritli toplam 85 Behçet hastası; 20 ankilozan spondilitli, 24 Crohnlu, 25 ülseratif kolitli ve 2 1 sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldı. ASÇA ölçümleri için ticari bir ELISA kiti (QUANTA LiteT, INOVA DIAGNOSTICS) kullanıldı. Sonuçlar: Yalnızca Crohn hastalarında diğer gruplara kıyasla daha yüksek antikor düzeyleri bulundu (ANOVA: ASÇA IgG, p=0.0001, Crohn hariç, p=0.14. ASÇA IgA, P=0.0001, Crohn hariç, p=0.42). Crohnluların %42'si, Behçetlilerin %4'ü, ülseratif kolitlilerin %4'ü, ankilozan spondilitlilerin %15'i IgG + IgA ASÇA pozitif idi. Behçet hastalan arasında çoklu karşılaştırmalar yapıldığında gastrointestinal tutulumlu hastaların belirgin olarak daha fazla IgG + IgA ASÇA pozitifliği eğilimi gözlendi (Ki-kare: artrite karşı gastrointestinal: p=0.04, üveite karşı gastrointestinal: p=0.03, mukokütaneye karşı gastrointestinal: p=0.03). Tartışma: Behçet hastalığında ASÇA pozitifliği oranı ülseratif kolitli hastalarda gözlenen ile karşılaştırılabilir düzeydedir. Öte yandan gastrointestinal tutulumlu Behçet hastalarında ASÇA düzeyleri daha yüksektir. Bu bulgu özellikle bu hasta grubunu hedefleyen çalışmalarla doğrulanmalıdır. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: ASCA antibodies are found in 50-60% of patients with Crohn's disease. Increased as well as normal levels of these antibodies are reported in Behcet's syndrome (BS). We measured the level of IgG and IgA ASCA antibodies in BS and in a group of diseased and healthy controls. Methods: Eighty-five patients with BS-17 with mucocutaneous manifestations, 18 with eye disease, 18 with deep vein thrombosis (DVT) (10 acute, 8 chronic), 9 with arterial aneurysms, 8 with gastrointestinal involvement and 15 with arthritis were studied along with 20 patients with ankylosing spondylitis (AS), 24 with Crohn's disease (CD), 25 with ulcerative colitis (UC) and 21 healthy volunteers. A commercial ELISA kit was used (Inova Diagnostics). Results: It was only the patients with CD who had significantly higher levels of antibodies compared with the rest of the group (ANOVA: ASCA IgG, p=0.0001, Crohn excluded, p=0.14. ASCA IgA, p=0.0001, Crohn excluded, p=0.42). Fortytwo % of CD, 4% of BS, 4 % of UC and 15 % of AS patients had a positive IgCHTgA ASCA. When multiple comparisons were made among the patients with BS, there was a significant trend for patients with gastrointestinal (GI) involvement to be more positive for IgG+IgA ASCA (Chi-square: GI vs arthritis: p=0.04, GI vs uveitis p=0.03, GI vs mucocutaneous p=0.03). Conclusion: The rate of positivity of ASCA in BS is comparable to that observed among patients with UC. On the other hand, patients with BS who have GI involvement may have higher levels of ASCA.This needs to be clarified by studies specifically addressing this group of patients. 24