Behçet hastalarında işitme kaybının değerlendirilmesi: vaka-kontrol çalışması
Hearing loss in Behçet's disease: a controlled study
  1. Tez No: 142505
  2. Yazar: UMUT KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇALGÜNERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Romatoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV Kalyoncu U. Behçet hastalarında işitme kaybının değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Tezi, Ankara, 2004 Bu çalışma, Behçet hastalığında (BH) işitme kaybının prevalansı, eğer varsa karakteristik tutulum şeklinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Uluslararası çalışma grubu kriterlerini karşılayan 67 hasta (39 erkek, 28 kadın) ve aynı yaş ve cinsiyette gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Saf ses odyometrisi, 125-16000 Hz arasmd timpanometri, konuşmayı ayırdetme eşiği, transient evoked otoakustik emisyon incelemeleri yapılmıştır. Eğer bu testler sonucunda anormal bir sonuca rastlanırsa temporal ve beyin manyetik rezonans görüntüleme uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise sadece saf ses odyometrisi uygulanmıştır. BH'ları ile kontrol grubunun yaşları birbirleriyle karşılaştırılabilir düzeylerdeydi (36±10 ve 35±10, p>0.05). Saf ses odyometrisinde konuşmayı duyma frekansları olan 500-1000 ve 2000 Hz'de 15 db'den fazla kayıp 18 hastada (%26.8) saptandı. Kontrol grubunda ise hiçbir hastada duyma kaybı tespit edilmedi. Onyedi hastada (%25) odyolojik semptomlar, 15 hastada ise vestibüler semptomlar (%22) vardı, İki hastada ani gelişen sensörinöral işitme kaybı olduğu öğrenildi. İşitme kaybıyla yaş, cinsiyet, hastalık süresi arasında ilişki saptanmadı. Sadece körlük ve varfarin kullanımıyla işitme kaybı arasında ilişki olduğu görüldü. İşitme kaybı olan 18 hastanın 9'unda (%50) görme kaybı varken, işitme kaybı olmayan 49 hastanın 6'sında (%12) görme kaybı vardı (p=0.001). Varfarin tedavisi kullananlarda kullanmayanlara göre daha fazla işitme kaybı saptandı (%33 vs %8.1, p=0.01). Düşük frekanslarda (125-250-500 Hz) daha belirgin ortalama işitme eşik değerleri olması Menier hastalığına benzer şekilde, kohleanm apikal kesimini tutan vaskülitik bir olayla ilişkili olabilir. Anahtar kelimeler : Behçet Hastalığı, vaskülit, saf ses odyometrisi, timpanometri, konuşmayı ayırdetme eşiği, transient evoked otoakustik emisyon, sensörinöral işitme kaybı, Menier hastalığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kalyoncu U. Hearing loss in Behcet's disease: a controlled study. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in internal Medicine, Ankara, 2004. This study evaluates the prevalance and characteristics of hearing loss in Behcet's disease (BD). Sixtyseven patients (39 male and 28 female) who fullfill the International Study Group Criteria of BD and 67 age and sex matched healthy volunteers were studied. Evaluation techniques included pure tone audiometry (PTA) thresholds at octave frequencies of 125 Hz to 16000 Hz, tympanometry, speech reception threshold, transient evoked autoacustic emission. If any of these tests were abnormal, additional temporal and cerebral magnetic resonance imaging was performed. Only PTA was carried out in the control group. The mean age was comparable between control and BD patients (3 6± 10 vs. 35±10 years p=NS).