Ekstrakorporeal fotoimmunoterapinin graft versus host hastalığında sitokinler üzerine etkisi
The effect of extracorporeal photoimmunotherapy on serun cytokine levels in chronic graft-versus host disease
  1. Tez No: 142526
  2. Yazar: EROL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Ekstrakorporeal Fotoimmunoterapinin Kronik Graft Versus Host Hastalığında Sitokinler Üzerine Etkisi Graft versus host hastalığı (GVHH), allojeneik kök hücre transplantasyonundan sonra gelişen mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli komplikasyonlardan biridir. GVHH verici kökenli alloreaktif T hücrelerinin alıcı kökenli antijen sunan hücreler (dendritik hücreler) ile etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. EKF, steroid ve/veya siklosporin-A ve mikofenolat mofetil gibi diğer immunsupresif ajanlara dirençli olguların tedavisinde alternatif bir tedavi yöntemidir. Çalışma için hastalardan, 1., 2. ve 10. seanslarda işlem öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinden serum ayrıştırılarak -80°C'de saklandı. Bu serumlar çalışma günü oda sıcaklığında çözülerek Elisa yöntemi ile (Quantikine® HS, R&D Systems, UK) TNF-a serum düzeylerine bakıldı. Bu çalışmada, yaşları 18-49 arasında değişen, steroid dirençli veya bağımlı yaygın kronik GVHH'ı olan; altı kadın, bir erkek olmak üzere yedi hastada fotoferez tedavisinin TNF-a serum düzeylerine etkisi değerlendirildi. Hastalara ardışık günlerde iki seans olmak üzere; ortanca 18 seans (8-36 seans), EKF tedavisi uygulandı. Yapılan işlemlerde, işlem süresi,“Buffy Coat”ve Uvadex miktarı ortancaları sırası ile; 183 dk. (135-259 arası), 255,9 mi (221-291 arası) ve 4,40 mi (3,61- 5,61 arası) idi. Tüm hastalarda bazal TNF-a serum düzeyi kontrol grubuna göre yüksek olma eğilimindeydi (2,47±0,83 pg/ml karşı 1,75±0,06 pg/ml, p=0,059). Her işlem kendi içinde karşılaştırıldığında, TNF-a serum düzeyleri ilk seansın 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Extracorporeal Photoimmunotherapy on Serum Cytokine Levels in Chronic Graft-versus-Host Disease Graft-versus-host disease (GVHD) is the most important cause of morbidity and mortality after allogeneic hematopoietic cell transplantation (AHCT). GVHD occurs as a result of the interaction between alloreactive donor T cells and the antigenic receiver cells (Dendritic Cell). Application of ECP may have an alternative therapeutical adjunctive role when performed with steroid and/or other immunosuppressive agents such as cyclosporine-A and mycophenolate mofetil in steroid dependent/refractory chronic GVHD. Seven patients diagnosed as steroid resistant and/or related chronic GVHD (male:1, female:6; age: 18-49) and five healty subjects was enrolled in this study. Median ECP application number and time was 18 (6-36), 183 min (135-259) respectively. Median of the buffy coat volume and Uvadex was 255.9 ml (221-291), 4.40 ml (3,61-5,61) respectively. Each season consist of 2 consecutive applications of ECP. Plasma samples was obtained before and after daily photopheresis on 1 st, 2 nd and 10 th season of ECP application. All of the samples stored at -80 °C until measurement of the TNF-a levels by an ELİSA technique (Quantakine HS, R&D system, UK) TNF-a values were higher on all of patients comparing with control group results (2,47 ± 0,83 pg/ml versus 1,75 ± 0,06 pg/ml, p=0,059) Plasma levels of TNF-a were higher following the 1 st and 2 nd applications of the 2 34nd season (respectively p=0,039, p=0,063) comparing with control group basal levels.