Ekstra korporeal dolaşımında kompleman ve immünglobilin seviyelerinde olan değişiklikler ve etkileri
- Tez No: 18617
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
37 ÖZET Açık kalp ameliyatı yapılan hastalarda görülen“perfüzyon sonrası sendromu”ile kompleman sisteminin etkileri arasındaki benzerlik nedeni ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda EKD uygulanan 15 kapak ve 15 koroner hastası üzerinde kompleman seviyeleri ile birlikte immünglobülin seviyeleri araştırılmış ve bu konu ile ilgili literatürlerle bulgularımız karşılaştırılarak tartışılmıştır. EKD'nın kompleman ve immünglobülin seviyelerine etki ettiğini ve akciğerlerde önemli oranda BK tutulmasına neden olduğunu saptadık. Dolayısı ile pompa-oksijenatör sisteminde daha az travmatize edici malzeme kulanılması, cerrahi prensiplere riayet ve operasyon süresinin minimale indirilmesinin morbidite ve mortalite açsından önemli olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMAHY. There are olose relations between Post-perfusion synd rome and complement system in cardiopulmonary by-pass. In this study, complements and immunoglobuline levels were investigated in 15 coronary by-pass and 15 valve replace ment patients performed in Atatürk university -Departmert of Thoracic and Cardiovascular Surgery. It is detected that extracorporeal circulation affects complement and immlingloblilin levels. Also an important rate of leucocyte were blocked at lungs after extracorporeal circulation. As a result, non- traumatized materials must be used in extracorporeal circulation pump and oxygenator systems» fVnrg5r»©i principles and minimizing of operative duration are very important for morbidity and mortality İn cardiopulmonary by-pass.