Malzeme bakımından lineer olmayan sistemlerin hesabı için bir ardışık yaklaşım yöntemi ve bilgisayar programı
A Method of successive approximations for the analysis of metarally nonlinear structures and computer applications
  1. Tez No: 142593
  2. Yazar: GÜVEN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
MALZEME BAKIMINDAN LİNEER OLMAYAN SİSTEMLERİN HESABI İÇİN BİR ARDIŞIK YAKLAŞIM YÖNTEMİ VE BİLGİSAYAR PROGRAMI ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, lineer olmayan şekil değiştirmelerin sistem üzerinde sürekli olarak yayıldığı varsayımı altında, malzeme bakımından lineer olmayan sistemlerin hesabı için bir ardışık yaklaşım yöntemi geliştirilmiş ve yöntemin pratik uygulamaları için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Altı bölüm halinde sunulan çalışmanın birinci bölümünde, konunun açıklanması ile çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. Bu bölümde, yapı sistemlerinin lineer ve lineer olmayan teorilere göre düşey ve yatay yükler altındaki davranışları açıklanmıştır. Ayrıca yapı sistemlerinin göçme yükleri tanımlanmış, yapıların göçme yükü esasına göre boyutlandınlmalannda ve göçme güvenliklerinin belirlenmesinde izlenen yol hakkında bilgi verilmiştir. îkinci bölüm, iç kuvvet - şekil değiştirme bağıntılarına ve bu bağıntının elde edilmesine ayrılmıştır. Burada, ideal elastoplastik malzemeden yapılmış çubuklar ve betonarme çubuklar için kesit zorlan ile şekil değiştirmeler arasındaki bağıntılar ve akma koşullan elde edilmiştir. İç kuvvet - şekil değiştirme bağıntıları çeşitli basit ve bileşik iç kuvvet durumlan için ayn ayn incelenmiştir. Aynca, iç kuvvet şekil - değiştirme bağmtılanmn basit bir şekilde uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla, çeşitli yaklaşık iç - kuvvet şekil değiştirme bağıntılan verilmiştir. Üçüncü bölümde, malzeme bakımından lineer olmayan sistemlerin hesabı için önerilen bir ardışık yaklaşım yönteminin esaslan hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde, ilk olarak Matris Deplasman Yönteminin esasları açıklanmış ve îineerleştirme teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, malzeme bakımından lineer olmayan sistemlerin Matris Deplasman Yöntemi ile hesabı ve göçme yüklerinin bulunması için önerilen ardışık yaklaşım yönteminde izlenen yol açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, malzeme bakımından lineer olmayan düzlem yapı sistemlerinde önerilen ardışık yaklaşım yöntemi ile göçme yükünün bulunması amacıyla geliştirilen NAPS bilgisayar programı tanıtılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak programın nitelikleri sunulmuş, yapısı ve çalışma düzeni akış diyagramlan ile açıklanmıştır. Daha sonra, programın kullanılmasına ilişkin olarak, giriş bilgilerinin hazırlanması ve sonuçîann izlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. XIBeşinci bölüm sayısal incelemelere ayrılmıştır. Sayısal incelemeler, lineer olmayan şekil değiştirmelerin sistem üzerinde yayılı olması varsayımı altında, tek katlı tek açıklıklı bir betonarme düzlem çerçeve sistem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu örnekte sabit düşey yükler ve orantılı olarak artan yatay yükler altında hesap yapılmış ve sistemin göçme yükü belirlenmiştir. Bölüm sonunda, elde edilen sayısal sonuçlar değerlendirilmiştir. Altıncı bölüm, bu çalışmada elde edilen sonuçları kapsamaktadır. Çalışmanın başlıca özellikleri, elde edilen sayısal sonuçların topluca değerlendirilmesi ve çalışmanın olası genişleme alanları bu bölümde sunulmuştur. xu
Özet (Çeviri)
A METHOD OF SUCCESSIVE APPROXIMATIONS FOR THE ANALYSIS OF MATERALLY NONLINEAR STRUCTURES AND COMPUTER APPLICATIONS SUMMARY In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, a method of successive approximations is presented for the analysis of materially nonlinear structures under the assumption of spread of yielding. A computer program is developed for the practical applications of the method. The thesis consists of six chapters. The first chapter covers the description of the subject, aim and scope of the study. Behaviour of structural systems under increasing loads is presented according to linear and nonlinear theories. Additionally, limit loads of structural systems are defined. The procedures followed in determining the collapse safety of structures and the design of the structures for the collapse load are also explained. The second chapter is devoted to the internal force - deformation relationships and development of these relationships. Yield conditions and internal force - deformation relationships for frame elements made up ideal elastoplastic material and reinforced concrete are obtained. These relationships are separately investigated for various cases such as simple and combined bending. In order to simplify the application of internal force-deformation relationships, several approximate relationships are given. In the third chapter, fundamentals of the successive approximations method used for the analysis of materially nonlinear systems are described. First, the bases of Method of Matrix Displacement are outlined and linearization techniques applied to the analysis of nonlinear systems are described. Then the calculation procedure of the successive approximations method utilized for the collapse load analysis of structures is explained. In the fourth chapter, the computer program called NAPS which is developed for calculating the collapse load of materially nonlinear planar structural systems is introduced. First, the features of the program are presented, followed by the structure of program and working scheme illustrated by flow charts. Then the use of the computer program, such as preparation of input data and evaluation of output data, are explained. The fifth chapter is devoted to numerical example. A single story, single span building frame is selected for numerical applications. In this example, the collapse xiaload is calculated under constant gravity loads and proportionally increasing lateral loads. In the last section of this chapter the numerical results evaluated. The sixth chapter covers the conclusions reached in this study. Main features of the study, evaluation of the numerical results and recommendations for future research areas are included in this chapter. XIV