Jeodezik veri tabanı tasarımı ve web tabanlı yönetimi
A Geodetic database design and web based management
  1. Tez No: 142869
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İLİŞKİSEL JEODEZIK VERİ TABANI TASARIMI ve WEB TABANLI YÖNETİMİ ÖZET Verilerin organizasyonu, sunumu ve kullanılması bakımından önemli bir görev üstlenen Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin temel bileşeni olan veri kadar, verilerin tutulma biçimleri de CBS'nin sürdürülebilirliği ve etkin kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır. CBS ile iç içe olan mesleğimizde veri tabanlarının ve bu veri tabanlarında verilerin tutulma biçimlerinin önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır. Bu tezde yapılan çalışma doğrudan CBS ile ilgili olmamakla birlikte, CBS'nin temel altlığı olan haritanın üretim ve güncelleştirme aşamalarında kullanılan jeodezik ölçmelerin, ilişkisel veri tabanı ortamında nasıl tutulabileceğini, bu veri tabanının yönetimi için web tabanlı bir arayüzün nasıl hazırlanabileceğini anlatmaktadır. Diğer taraftan bu çalışmada anlatılan veri modelleri ve veri yapılan, CBS yazılımlarında veya CBS yazılımları ile kullanılabilen veri tabanı yazılımlarında da kullanıldıklarından CBS'nin veri tabanı bileşeninin anlaşılmasında faydalı olacaklardır. Bu çalışmada jeodezik veri tabanı kavramsal olarak, ilişkisel veri modeli kullanılarak tasarlanmış ve sonuçta ortaya çıkan fiziksel model MySQL veri tabanı yazılımına aktarılmıştır. MySQL'e aktarılan veri tabanı yapısının yönetimi için PHP web programlama dili kullanılarak kullanıcı arayüzleri hazırlanmış, veri tabanı web 'e açılabilir hale getirilmiştir. Hazırlanan veri tabanı yapısı ve PHP kullanıcı arayüzünden oluşan yazılım paketi JeoVT-Vl.O (Jeodezik Veri Tabanı Versiyon 1.0) olarak isimlendirilmiştir. Hazırlanan bu yazılım sayesinde, jeodezik ölçme yöntemlerine ilişkin verilere gerektiğinde fazla sayıda ilgili kullanıcının doğru, güvenilir, hızlı şekilde ulaşılabilmesi sağlanmış ve bu verilerin saklanması, sürdürülebilirliği daha kolay hale getirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile güncel veri tabanı tasarım teknikleri kullanılarak mesleğimizdeki jeodezik ölçme verilerinin tutulması ve bu veri vıııtabanının web programlama dilleri kullanılarak web'e açılması sağlanmıştır. Bu çalışma, ülkemizde mesleğimizin bu konuda yapılan ilk uygulamalarından biri olma özelliğini taşımaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
A RELATIONAL GEODETIC DATABASE DESIGN and WEB BASED MANAGEMENT SUMMARY Database design architecture, which is as important as data, is very important for effective usage and sustainability of Geographic Information Systems (GIS) and it is also a fundamental component of GIS. Understanding of the importance of databases and database design architecture for GIS, increases day by day in our profession. The study in this thesis is not directly connected with GIS but organizing geodetic measurement data, that is used for creating and updating the base map for GIS, in relational database architecture and creating web based data management interface for managing this data are mentioned. On the other hand, data models and data structures, which are explained in this study, are useful because these models and structures are also used in GIS software or GIS related database software. In this study, a relational geodetic database was modeled by using relational data model in conceptual level and finally the physical data model, which was modeled by using conceptual data model, was transferred to MySQL database software. A web based data management interface for managing the data, which was transferred to MySQL database software, was created by using PHP web scripting language. The database architecture and the PHP interface are named as JeoVT-Vl.O (Jeodezik Veri Tabanı Version 1.0) software package. With this software package, authorized multi-users can access geodetic measurement data in a correct, reliable, economical and fast way when they need. Also archiving and preserving of this data is made easy with this software package. By means of this software, collecting the geodetic measurement data in a database and launching it at the web using web scripting languages might be one of the any first applications in our profession in Turkey.