Takviyeli plaklarda dinamik analiz
Dynamic analysis stiffened plates
- Tez No: 142941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ERATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada öncelikle doğru eksenli sabit ve değişken kesitli çubuklar için sonlu eleman formülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu formülasyonda kesme kuvvetleri de dikkate alınmıştır. Yapılan bilgisayar programıyla statik bilinmeyenlere ve çubuğun doğal frekanslarına ulaşılmıştır. İkinci bölümde farklı örneklerin çözümüne yer verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde, [ 7 ] çalışmasında, plak ve plak-kiriş elemanı için Gateaux diferansiyeline göre elde edilen fonksiyoneller, kullanılarak takviyeli plaklar incelenmiştir. Fonksiyoneller elde edilirken Reissner plak yaklaşımı kullanılmıştır. Plak ve kiriş elemanları birbirinden bağımsız elemanlar olarak düşünülmüş ve bunlar arasında dönme ve çökme eşitliği sağlanmıştır. Sonlu eleman formülasyonu elde edildikten sonra“Fortran Power Station”ortamında bilgisayar programı hazırlanmıştır. [ 7 ] çalışmasından farklı olarak programda plağın mesnetlerime türüne göre sınır koşullan otomatik olarak tanımlanmıştır ve bulunan momentler, burulma momentleri, kesme kuvvetleri, dönmeler ile çökmeler nodlann plaktaki yerlerine göre sunulmuştur. Bu çalışmanın adı geçen çalışmadan farkı dinamik analizin yapılmış olmasıdır. Program icra edilirken oluşturulan global rijitlik matrisi, kütle matrisinin boyutuna indirgenerek ulaşılan özdeğer problemi çözülerek takviyeli plağa ait serbest titreşim frekansları ve bunlara ait özvektörler elde edilmiştir. Uygulama bölümünde hem statik hem de dinamik analiz örneklerine yer verilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla paralellik göstermektedir. Statik çözümlerdeki gerçekçi yaklaşım sayesinde dinamik çözümler için de uygun sonuçlar elde edilmiştir. Dinamik ve statik analizin bir arada yapılması bu çalışmayı diğer çalışmalardan farklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, at first the dynamic and static analysis of a beam that has constant cross-section height, and a tapered beam have been studied. At the end of second section, different numerical applications have been done by using prepared computer program. In the finite element formulation of beam, shear forces have been taken in to consideration. Secondly, the functionals, developed in [ 7 ] study have been used and a mixed finite element formulation have been obtained. In this study, Reissner plate theory has been used to obtain the formulation. The formulations for both parts ( i.e. plate and beam ) have been developed for stiffened plates. The functionals have been obtained by using Gateaux differential, for plates and beam elements with geometric and dynamic boundary conditions. In this approach, beam torsional moment that is yielded from the lateral bending moments have been taken into consideration in the phase of obtaining functional. Thus, element stiffness matrices and load matrices have been determined for plate and plate-beam elements. The computer program that has been used all through this study was prepared in“Fortran Power Station”. In the program, boundary conditions have been determined automatically. Obtained bending moments, twisting moments, shear forces, rotations and displacement have been presented in order of x-y coordinates. While making dynamic analysis, system stiffness matrix has been reduced to dimension of the mass matrix by using the conventional assemblage technique. Hence, the standard eigenvalue problem has been acquired and vibration analysis has been done. In sixth section, different numerical problems have been solved. Obtained solutions have been compared with in those available the literature.The biggest advantages of this study are to make static analysis and vibration analysis together and to obtain torsional moments along the beam element.