Li2O-AI2O3-SiO2 camlarının kontrollü kristalizasyonu ve kimyasal kararlılıkları
The controlled crystallization and the chemical durability of Li2O-AI2O3-SiO2 glasses
- Tez No: 142984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM DEMİRKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cam-seramikler, uygun bileşimdeki camların kontrollü kristalizasyonu ile üretilen ve endüstrinin birçok dalında önemli uygulama potansiyeli kazanmış olan çok kristalli malzemelerdir. Değişik mühendislik uygulamaları için geliştirilmiş birçok cam- seramik sistemi vardır. Bu çalışmada incelenen Lİ2O-AI2O3-SİO2 esaslı cam-seramikler; termal şok dayanımları, mukavemetleri ve kimyasal dirençleri yüksek, P2O5 ile çekirdeklendirilebilencam-seramiklerdir. Deneysel çalışmalarda bileşimleri farklı dört ayrı camın üretimi, camlaşma ve kontrollü kristalizasyon özellikleri incelenmiştir. Saf başlangıç maddeleri kullanılarak hazırlanan ve 1350°C'de dökülen cam örneklerine değişik ısıl işlemler uygulanarak bu ısıl işlem koşullarında meydana gelen faz dönüşümleri ve mikroyapılar, diferansiyel termal analiz, taramalı elektron mikroskobu ve X-Işınlan difraksiyon teknikleri ile incelenmiştir.Kristalize olmuş camların sertlikleri ölçülmüş, asit ve baz dirençleri belirlenmiştir. Kristalleşmiş camların mikroyapı, sertlik ve asit, baz dirençleri uygulanan ısıl işlem koşullarına göre irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass-ceramics are polycrystalline solids prepared by the controlled crystallization of suitable glasses. These materials have many applications in the industry and many glass-ceramics have been derived for different engineering applications. Glass-ceramics derived from the Lİ2O-Aİ2O3-SİO2 system posses high strength, chemical durability and thermal shock resistance. These glass-ceramics could be nucleated by P2O5. In this study the crystallization behaviour and chemical durability of four different glass compositions derived from the Lİ2O-AI2O3-SİO2 system were investigated.The glass compositions were melted at 1350°C. The glass tansition and crystallization temperatures were measured by differential thermal analysis(DTA). The crystalline phases were identified by X-ray diffraction analysis(XRD). Microstructures developed during various heat treatments were examined by by the scanning electron microscopy.(SEM).The hardness of the samples were measured. The chemical resistance of glass and glass-ceramic samples were determined. The microstructure, hardnesses and acid, alkali solutions resistance were interpretted according to heat-teatments.