Estimation of grain characteristics of soils by using cone penetration test (CPT) data
Konik penetrasyon deneyi (CPT) verilerini kullanarak zeminlerin dane özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 143240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Konik penetrasyon deneyinde numune alınamaması nedeniyle zeminleri ölçülen uç direnci, zemin sürtünme direnci ve (varsa) boşluk suyu basmcı verilerine dayanarak sınıflandırmak gerekmektedir. Ancak, mevcut ve güncel zemin sımfianchrma modelleri determimstik ve yargısal esaslı olup, probleme ait belirsizlikleri göstermezler. Ayrıca, bu zemin sınıflandırma modellerini geliştirmek için kullanılan veritabanlarrom büyüklüğü ve kalitesi belgelenmemiştir. Bu sebepten bu modellerin büyüklüğü ve kalitesi bilinmemektedir. Zemin srvılaşma potansiyelinin belirlenmesi gibi SPT'ye dayalı tasan yöntemlerinde geniş olarak kuHatulan mevcut SPT-CPT bağıntılarında da benzer sınırlamalar vardır. Bu çalışmada, belirtilen sınırlamalardan kurtulmak için (1) yeni bir CPT'ye dayalı zemin smıflandırma yöntemi ve (2) yeni SPT-CPT ilişkileri sunulmuştur. Sunulan çalışmalar problemlere ait belirsizlikleri göstermektedir. Bu amaçla 400 CPT/SPT sondaj veri çitinden oluşan bir veri tabam hazırlanmıştır. CPT uç ve sürtünme direnci verilerim gerçek zemin sınıflandırılması ile ve CPT uç direncini SPT vuruş sayısı, N ile ilişkilendlrecek olasılıksal modeller oluşturulmak amaçlanmıştır. Model değişkenleri, maksimum olasılık yöntemi kullanılarak bulunan yeni bağıntılar, (1) CPT verisi kullanılarak zemin tipi tahmini ve belirli CPT verisi için SPT-N değerinin belirlenmesi çalışmaları için sağlam ve tutarlı bir temel oluşturacak şekilde değerlendirilmiştir. Anahtar ketimeler: Konik penetrasyon deneyi (CPT), zemin smıflancbnlması, standard penetrasyon deneyi, maximum olasılık yöntemi, limit durum modelleri.
Özet (Çeviri)
Due to lack of sou sampling during a conventional cone penetration testing (CPT), it is necessary to classify soils based on recorded tip and sleeve friction and pore pressure (if available) values. However, currently available soil classification models are based on deterministic and judgemental determination of soil classification boundaries which do not address the uncertainties intristic to the problem Moreover, size and quality of databases used in the development of these sou classification models are undocumented and thus questionable. Similar limitations do also exist in the development of SPT-CPT correlations which are widely used in SPT dominated design such as sou liquefaction triggering. To eliminate these discussed limitations, within the confines of this study it is attempted to present (1) a new probabilistic CPT- based soil classification methodology, and (2) new SPT-CPT correlations which address the uncertainties intrinsic to the problems. For these purposes, a database composed of 400 CPT/SPT boring data pairs was compiled. It is intended to develop probabilistic models, which will correlate CPT tip and sleeve friction values to actual soil classification and CPT tip resistance to SPT blow count N. The new set of correlations, model parameters of which estimated by implementing maximum likelihood methodology, presented herein are judged to represent a robust and defensible basis for (1) prediction of soil type based on CPT data and, (2) estimation of SPT-N value for given CPT data. KEYWORDS: Cone penetration test, soil classification, standard penetration test, correlation, maximum likelihood methodology, limit state models.