Lateral pressures on rigid retaining walls: A neural network approach
Rijit duvarlara uygulanan yanal basınçlar: Yapay sinir ağı yaklaşımı
- Tez No: 143295
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüzeysel şerit yüklerin rijit istinat duvarları üzerinde uyguladıkları yanal basınçlar, zeminin doğrusal olmayan gerilme-deformasyon özellikleri göz önüne alınarak incelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ile bulunan veriler, yüzeysel şerit yükten dolayı bir rijit istinat yapışma gelen toplam yanal kuvvetin ve bu kuvvetin tatbik noktasının tahmini amacıyla yapay sinir ağlarının eğitilmesinde kullanılmıştır. Bu amaçla 2 tabakalı geri-yayılımlı tipte ( back-propogation type ) sinir ağından yararlanılmıştır. Duvara gelen toplam yük ve tatbik noktasının hesaplanması için kullanılabilecek ve 6 girdinin bir fonksiyonu olan, yapay sinir ağı çözümü elde edilmiştir. Her bir girdi parametresinin toplam yanal kuvvet ve tatbik mesafesine olan etkileri belirtilmiş ve sonuçlar doğrusal elastik çözümle karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Yanal basınç, Şerit yük, Yapay sinir ağı
Özet (Çeviri)
Lateral pressures on non-yielding walls due to surface strip loads were investigated considering the non-linear stress-strain behaviour of the soil by finite element analyses. Data obtained from the finite element analyses were used to train neural networks in order to obtain a solution to assess the total lateral thrust and its point of application on a non-yielding wall due to a strip load. A 2-layered backpropogation type neural network was used. An artificial neural network solution was obtained, as a function of six parameters including the shear strength parameters of the soil ( cohesion and angle of friction ). The effects of each input parameter on the lateral thrust and point of application were summarized and the results were compared with the conventional linear elastic solution. Keywords : Lateral pressure, Strip load, Neural networks, Hardening soil model