Stok parti büyüklerinin belirlenmesi için dinamik yaklaşımlar ve bulanık Wagner Whitin algoritması (1 nci sınıf ikmal maddeleri uygulaması)
Dynamic approaches and fuzzy wagner whitin algorithm for determining inventory lot sizes (an application of class ı supplies)
  1. Tez No: 143758
  2. Yazar: GÖKHAN BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET I nci sınıf ikmal maddeleri barış yeterlilik stoklarının, sipariş büyüklüğü belirleme metotları yardımıyla gereksiz miktarlarının önlenmesi, yiyecek saymanlığı depolarında stok seviyelerinin tespit edilmesi ve uygun stok politikalarının belirlenmesi amacıyla bu çalışmaya başlanmıştır. Tümen seviyesindeki bir birlikten alınan 2002 yılına ait verilerle yapılan çalışmada, sarf miktarları belli olan otuz sekiz temel I nci sınıf ikmal maddesi arasından, stok hareketi ve sarf miktarı fazla olan sekiz tanesi, ilgili saymanlık personelinin de fikirleri alınmak suretiyle örneklem olarak seçilmiş ve uygulama bu kapsamda gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili yapılan literatür araştırmasında, mevcut problemin deterministik ve dinamik modellere uygun olduğu görülmüştür. İlgili modellerde kullanılmış olan talepler ve malzeme birim fiyatları 2002 yılına ait tümen verilerinden elde edilmiştir. Mevcut verilerden ulaşılamayan sipariş verme maliyetleri ve stokta bulundurma maliyetleri, detaylı bir çalışma sonucunda tespit edilmiş ve ileriki dönemlerde maliyetler değiştiği takdirde kolaylıkla tekrar hesaplanabilmesi için sipariş verme ve stokta bulundurma oranları çıkarılmıştır. Bütün veriler elde edildikten sonra L4L, FOQ, EOQ, FOP, POQ, PPB, LUC, SM ve WW metotlarıyla uygulama yapılmış, en iyi sonuçları WW algoritmasının verdiği görülmüştür. Modelin esnekliğini arttırmak ve kullanıcının değişen şartlara daha uyumlu olmasını sağlamak için bulanık WW algoritması geliştirilmiş ve veriler bulanıklaştırılarak uygulama yapılmıştır. Çalışmada önerilen WW ve FWW algoritmaları 2002 yılı verileriyle uygulanmış, elde edilen maliyetlerle, 2002 yılına ait gerçekleşen maliyetler karşılaştırılmıştır. Asıl amacı, yalnızca bir stok/sipariş politikası belirlemek değil, değişen şartlara da uyum sağlayan iyi bir stok/sipariş politikası belirlemek olan bu çalışmada, WW ve bulanık WW algoritmaları önerilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to avoid unnecessary stocking of peace time Class I supply materials via proper lot-sizing methods; to determine the level of stocks in food accountancy warehouses and to make appropriate stocking policies. The data that was used in this study was obtained from a division level unit in 2002. Eight Class I items were chosen out of 38 main ones with respect to inventory movements, and high consumption levels while taking the accountancy personnels' recommendations into account. The literature review showed that the problem was applicable to contemporary deterministic and dynamic models. The demand and item unit cost levels were obtained from 2002 division data. The ordering and stocking costs that did not exist in the 2002 data were calculated very carefully, and the ratios between unit costs and these two variables were shown for future reference when/if the costs should change. After all the data were obtained, L4L, FOQ, EOQ, FOP, POQ, PPB, LUC, SM and WW methods were applied and WW turned out to be the best model to be used. In order to improve the flexibility of the model, and to give some level of discretion to the user, fuzzy WW algorithm was built into the system and the data were applied in fuzzy setting. Both WW and fuzzy WW algorithms were applied to the 2002 data, and the actual costs of 2002 and the costs of the algorithms were compared. The purpose of this study is not only to determine a certain stocking/ordering policy, but one that is adaptable to changing circumstances; and the applications showed that WW and fuzzy WW were the best methods. in