Malzeme istekleri planlaması (MİP)
Material requirement planning system
- Tez No: 249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÖZEL ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Üretim sistemlerinin başarısı sistemi oluşturan tüm alt sistemlerin başarısına bağlıdır. Bu projede ele alman ve lirete olarak nitelendirile- bilen Malzeme İstekleri Planlama sistemi, uygulaması ve önemi açısından açıklanmaya çalışılmış olup, uygulama için seçilen tesisin Özelliklerine uygun stok modeliyle desteklenmiştir. Uygulama alanında çok. detaylı incelenmesi gereken MİP sistemi maalesef Türkiye'de yaygın değildir. Teknolojik yönden ilerlemiş ülkelerde bu kavramın önemi günden güne artmaktadır. Projede ele alınan ve uygulama bölümüyle pratiğe aktarılmaya çalışılan MİP sistemi gelecekte bu yönde çalışacak olan araştırmacı, arkadaşlara faydalı olacağı ümid edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Material Requirement Planning System. The success of the production systems depends upon the success of the subsystems of the main frame* The Material Requirement Planning System (MRPS) which may be classified as one of the subay t ems of the production systems was studied with regard to the application and impartance. An appropriate Stock Control Model, namely Model- IV, which is considered partcularly suitable to the company where the system is to be applied was selected to support the MRPS. The application of MRPS has been given Utile attention by the Turkish* Industrial companies whereas should be studied in great detail* Industrially developed countries has been giving mor< attention than ever. The MRPS was studied and applied to a particular company. It is expected to be valuable for the researchers the future.