Uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadelede jandarmanın rolü
The Role of gendarmerie in the fight against drug smuggling
  1. Tez No: 143786
  2. Yazar: BURHAN ONAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu tez uyuşturucu maddeler, uyuşturucu madde kaçakçılığının dünyadaki genel görünümü ve mücadelede Jandarma Genel Komutanlığının durumunu incelemektedir. J.Gn.KJığı, EGM ve BM istatistiklerinden ve kaçakçılıkla mücadelede görev yapan jandarma personelinin görüşlerinden faydalanılmaktadır. Bu amaçla Ankara ve İstanbul'da görevli bulunan 15 kişi ile yapılandırılmamış mülakat yapılmıştır. Uluslar arası sözleşmeler ve yasalarla tespit edilmiş, üretimi, ticareti, kullanımı ve bulundurulması sınırlandırılmış veya tamamen yasaklanmış, kullananda bağımlılık yapan doğal veya sentetik her türlü madde olarak tanımladığımız uyuşturucu maddelerin çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi verilerek uyuşturucu maddelerin kavramsal olarak çerçevesi çizilmektedir. Üretim, tüketim bölgeleri ve kaçakçılık güzergahları verilerek dünyadaki kaçakçılık faaliyetleri içerisinde Türkiye'nin konumu netleştirilmekte daha sonra ülke içinde kaçakçılığın yoğunlaştığı bölgeler istatistiklere dayanılarak ortaya konulmaktadır. EGM ve J.Gn.K.lığı verileri karşılaştırılarak olay sayıları ve ele geçirilen madde miktarları açısından bu birimler arasında fark olup olmadığı istatistik tekniklerden de faydalanılarak tespit edilmektedir. Çalışma sonunda mücadelede karşılaşılan en temel sorunlar personel sayılarındaki yetersizlik, uzmanlaşma ihtiyacı ve hukuki temelin sağlam olmaması olarak belirlenmektedir. Mülakatlara dayanılarak belirlenen sorunlara yine personelin fikirlerinden de faydalanılarak çözüm önerileri sunulmakta ve daha etkin bir mücadele için teşkilat yapısında değişiklik yapılması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis it is examined the general appearance of drug smuggling and the state of J.Gn.KJığı on the fight. It is profited from statistics of J.Gn.KJığı, EGM and UN and olso from the ideas of persons who are in charge of fight agains smuggling. So, it is performed unstructered interview with 15 people who are on duty in Ankara and İstanbul. Theoretical framework of drugs, that we defined as all the natural or syntethic things which are determined by laws and international conventions and whose production, consumption and trade are limited or entirely prohibited and which cause dependency, is conducted with information about kinds and characteristics of them. The position of Turkey is identified on drug smuggling activities on the world with mentioning of production and consumption areas and smuggling routes, then the areas where the smuggling is dense are brought up according to the statistics. With comparing the data of EGM and J.Gn.KJığı, it is determined if there is a difference between these two law enforcement agencies on the basis of case numbers and seized substance quantities. At the end, the major problems which are faced on this fight are determined as personal insufficiency, need of expert personal and lack of legal basis. It is presented suggestions to the problems which are determined according to the interview with profiting also personal ideas. As a result the need of change of organization structure is proposed for fighting more effectively. Ill