Jandarmanın vizyona dayalı ihtisaslaşma ihtiyacı
Requirement of specialization of gendarme based on vision
- Tez No: 143787
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı; Jandarma Genel Komutanlığı'nın gelecekte de misyonunu gerçekleştirmesi ve değişen ve gelişen durumlarda görevlerini etkin olarak yapabilmesi için, hangi dallarda ihtisaslaşması gerektiğini bilimsel yöntemlerle ortaya koymaktır. Bu temel amaç ile birlikte ihtisaslaşmasının öneminin, gerekliliğinin, nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi, mevcut ihtisaslaşma dallarının değerlendirilmesi ve ihtisaslaşmayı etkileyen unsurların belirlenerek açıklanması araştırmanın diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada ilk olarak uzmanlaşma kavramı üzerinde durulmuş ve Jandarmanın uzmanlaşması 'Yapılacak iş ile ilgili görevlerde veya görevlerin parçalara ayrılan bölümlerinde, temel eğitimlerini tamamlayarak yeterlik kazanmış olan kişilerin, göreve yönelik ayrı ve özel bir eğitimle ve bilgide, deneyimde, görevde devamlılıklarının sağlanarak, yetkinlik kazanmaları ve ustalaşmaları" olarak tanımlanmıştır. Daha sonra sırasıyla şu konular araştırılmıştır: 1. İhtisaslaşma sisteminin nasıl olması gerektiği ile ilgili ihtisaslaşma kriterleri geliştirilmiştir. Bu kriterler jandarmanın herhangi bir görev alanında ihtisaslaşma ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi için değerlendirilmesi gereken maddelerdir. 2. Mevcut ihtisaslaşma dalları incelenerek devam etmesine ihtiyaç olmayan dallar ve nedenleri belirlenmiştir. 3. Bu dallardan sınıf olması düşünülen dallar ve nedenleri de belirlenmiştir. 4. Gelecekte jandarmanın ihtisaslaşma ihtiyacı olduğu düşünülen dallar belirlenerek nedenleriyle birlikte ortaya konulmuştur. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Jandarmanın artan ve değişen görev ihtiyacı nedeniyle ihtisaslaşması kaçınılmazdır. 2. Mevcut ihtisas dallarının bazılarının devam etmesine ihtiyaç olmadığı değerlendirilmektedir. 3. Mevcut dallardan bazılarının sınıf olabileceği değerlendirilmektedir. 4. Gelecekte jandarmanın başka dallarda da ihtisaslaşma ihtiyacı vardır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Main purpose of this study is to determine the specialization branch of General Command of Gendarme to do its job effectively in the future with scientific methods. Beside this main purpose, the subjects of explaining importance and necessity of specialization, how the specialization is made, examining the present branch of specialization and explaining the elements affect the specialization compose the other purposes of this study. In the research that is made through this purpose, the concept of specialization is emphasized firstly. Specialization of Gendarme is defined as“people's being specialist and skillful in their jobs or a part of it after accomplishing their basic training with a special course”. And then these subjects are examined: 1. Some criteria are developed to describe the specialization. These criteria are the subjects which should be evaluated to determine the need of specialization in any branch of Gendarme. 2. Specialization branches which are available at present are examined and the ones that do not need to survive are determined with their reasons. 3. From these branches which are thought to be a class are also specified with their reasons. 4. With their reasons, the branches in Gendarme which are thought to be specialized in the future are determined. At the end of the research, it was concluded that 1. Because of the increase and development of the mission requirements, Gendarme's specialization has become necessary. 2. Some specialization branches which are available at present don't need to continue. 3. Some of these branches are need to be a class. 4. In the future, Gendarme's specialization in different branches must be required. in