Kocabaş Tepe Orta Tunç Çağı seramik örneklerinin Ege arkeolojisindeki yeri ve önemi
The Importance and place at the Kocabaş Tepe's Middle Bronze Age Pottery in the Aegean archaelogy
- Tez No: 143869
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında; Kocabaş Tepe'de, 1997 ve 1999 yıllarında yapılan kazı çalışmaları sonucunda tabakalarda mimari kalıntılarla bağlantılı bir şekilde ele geçen seramik örnekleri incelenmiştir. Seramiğin değerlendirilmesi sonucunda Kocabaş Tepe'nirt Orta Tunç Çağı stratigrafisi oluşturularak, çağdaşı Anadolu ve Ege merkezleriyle karşılaştırması yapılmıştır. Böylece de Orta Tunç Çağı l'den Orta Tunç Çağı 3 sonuna kadar iskan edilen yerleşimin, bu zaman dilimi boyunca geçirdiği sosyo kültürel yapısı ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda tez kapsamında incelenen Kocabaş Tepe Orta Tunç Çağı yerleşimi, bulunduğu bölgenin özelliklerini içinde barındırarak, yerel kaynaklan kullanan ama şehir kültüründen uzak bir merkez olgusunu ortaya koymaktadır. Her üç tabakada açığa çıkarılan kalıntılar ve buluntular çağdaşı merkezlere nazaran farklı bir görünüm sergilenmektedir. Mimari özellikler basit yapılmasıyla ve mütevazı boyutlarıyla farklı bir yerleşim anlayışını ortaya koymaktadır. Bunun yanında seramik örnekler kaba nitelikli olup, daha çok çanak çömlek türündedir. İnce nitelikli seramik yok denecek kadar azdır. İthal seramik ele geçmemiştir. Seramik dışındaki diğer küçük buluntular daha çok üretime yöneliktir. Tekstil, maden ve taş alet üretiminin yoğun şekilde gerçekleştirildiğini ortaya koyan buluntular hemen hemen tüm kazı alanlarında tespit edilmiştir. Tüm bu özellikler göz önüne alınıldığmda ise Kocabaş Tepe'nin gerçek kimliği ortaya çıkmaktadır. Kocabaş Tepe geniş bir bölgeye yayılan üretim merkezidir. Açığa çıkan tüm yapıların farklı kollarda üretim amaçlı kullanıldığı ve bu atölyelerin aynı zamanda birer konut olarak da kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu üretim merkezinin bağlı olduğu bir merkez tüm çabalara rağmen bugüne kadar tespit edilememiştir. Bu doğrultuda araştırmalara daha sonraki yıllarda da devam edilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this Ph.D. dissertation, the stratified pottery that has recovered with the architectural remains at Kocabaş Tepe in the excavation campaigns conducted at the 1997 and 1999 campains is considered. After the assesment of the pottery, the stratigraphy of Middle Bronze Age of Kocabaş Tepe has taken and compared with the contemporary Anatolian and Aegean centers. By the way the social-cultural structure of Kocabaş Tepe that has settled from Middle Bronze Age I to the end of the Middle Bronze Age 3 Kocabaş Tepe's Middle Bronze Age settlement considered as in the content of the dissertation indicates a center which is including the regional aspects and exploits the regional sources but far from the urbanized culture. All the finds and the architectural remains has exhibited distinctive from the comparable contemporary centers. The architectural aspects which are proved by the basic features of building techniques and the medium size of settlement shows distinctive character of settlement. The majority of pottery that has assessed are coarse ware and represented with bowl and pot types. Although no any imported ware known from the site. Beyond the ceramics, the small finds that has found gives an idea that are related to production. Small finds which are indicated to the intensive production of textile, metal, lithics etc. has recovered nearly in the all trenches. When these features reconsidered the it bcomes easy to understand the real character of the settlement. Kocabaş Tepe is a production center which is extended to a large area. It's understood that all the buildings are specialized in a different field of production and all the workshops that has excavated also used as houses. However no any urban center which Kocabaş Tepe is also linked as a satellite could not find. The investigations for to find this urban center will be continued in the future. u