Oktay Akbal' ın romanları ve romancılığı
The Novels and writing novel of Oktay Akbal
  1. Tez No: 143870
  2. Yazar: SEVİNÇ ARINAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET“Oktay Akbal'm Romanları ve Romancılığı”konulu araştırmanın amacı, Cumhuriyet dönemi roman yazarlarından biri olan Oktay Akbal'ın hayatım, sanatım ve romanlarını bir bütün olarak incelemek ve tanıtmaktır. Pek çok türde eser veren yazarın yayımlanmış altı romanı vardır. Bu altı romandan biri olan“Yeşil Ev”çocuk romanı olup aynı zamanda adapte bir eserdir. Oktay Akbal'ın romanlarını inceleyen bu çalışma, üç farklı bölümden ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde yazarın hayatı, sanatı ve eserleri anlatılmaktadır. Ayrıca yine bu bölümde Akbal'ın bütün eserleri kronolojik sırayla bir liste olarak sunulmuştur. İkinci bölümde ise, ilk önce yazarın romanlarının özeti yer almaktadır. Daha sonra romanların şahıs kadrosu, zamanı ve mekanı alt başlıklarla birlikte ele alınmıştır. Son olarak da bütün romanlar tematik açıdan sırayla incelenmiştir. Tezin son bölümünde Oktay Akbal'ın romanları, dil ve anlatım özellikleri bakımından iki ayrı kısım halinde değerlendirilir. Dil özellikleri genel bir başlık halindeyken, anlatım özellikleri yine alt başlıklarla ele alınmıştır. Sonuçta da Oktay Akbal'ın romanları ve romancılığıyla ilgili genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler ışığında da romanlar hakkında birçok açıdan pek çok çıkarımlar elde edilmiştir. Romanlarını bütün yönleriyle incelediğimiz Oktay Akbal, edebiyata ve gazetecilik mesleğine yaptığı katkılarıyla Cumhuriyet dönemi yazarları arasında önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of the research about 'The Novels and Writing Novel of Oktay Akbal“ is to scrutinize his life, art and novels completely and to display them. The novelist who writes many works in many kinds of writing has six novels published. One of his novels ”Yeşil Ev" is a child novel and a work of adaptation. This work scrutinizing the novels of Oktay Akbal is composed of three different stages and a conclusion part. In the first part the life, art and works of the novelist are told. Furthermore, all the works of Akbal one listed in a chronogical order. In the second part, firstly the summaries of his novels are given and then the cast time and the place of novels are taken into consideration with sub-titles. Finally, all the novels are looked into orderly with their themes. In the final part, the novels of Oktay Akbal are scrutinized according to their language and exposition characteristic in two diffrent parts while the language features are under main title, exposition characteristic are given under sub-titles. In conlusion, general ideas are given about the novels and style of Oktay Akbal. Under the light of these information, many abotractions are given about the novels in many ways. Oktay Akbal whose novels we scrutinize in every perspectives, has an important place among the novelist of Rebuplic Era with his addition to literature and journalism.