XV. - XVII. yüzyıl hayvan figürlü İznik seramikleri
Decoration with animal in İznik ceramics at 15th-17th. century
  1. Tez No: 143904
  2. Yazar: NESLİHAN BİNGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İznik seramiklerinde bitkisel bezemelerin ağırlıklı olmasına karşın hayvan figürlü desenler de büyük bir bölümü oluşturmaktadır. En erken hayvan figürlü İznik seramikleriyle XlV.y.y.'da karşılaşılmış, XV.y.y.'da yaygınlaşan hayvan figürleri en yaygın kullanımına XVI.y.y.'da ulaşmıştır. XVII.y.y.'da da hayvan figürleriyle karşılaşılmış ancak XVI.y.y.'daki zenginliğe ulaşamamıştır. Efsanevi yaratıklar, balık, tavşan, kuş, geyik, aslan, kaplan, fil, köpek, maymun, at, hayvan mücadele sahneleri görülen betimlemelerdir. Bunun yanı sıra hayvan figürü biçiminde seramik biblolar da görülmektedir. Form olarak en çok tabak tercih edilmiş, ancak matara, maşrapa, kase, sürahi, bardak formları da kullanılmıştır. XlV.y.y.'dan itibaren görülmeye başlayan hayvan figürleri ile İznik seramiklerindeki desen zenginliği daha da artmıştır. XlV.y.y.'dan XVII.y.y.'a kadar devam eden hayvan figürlü İznik seramiklerinde figürler çeşitlidir. Simurg, ejderha, siren ve sfenks gibi efsanevi yaratıklar, su kuşları, ötücü kuşlar ve tavus kuşu gibi kuşlar, tavşan, geyik, karaca, boğa gibi av hayvanları, aslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlar, balık, köpek, maymun, yılan, domuz ve fil gibi diğer hayvanlar da İznik seramiklerinde betimlenmişlerdir. Konu olarak genelde hayvan mücadele sahneleri, bahar açmış çiçekler arasında tavus kuşları ve tek olarak betimlenen hayvanlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are not only natural decorations but also most parts of the designs of animal figures in İznikj ceramics. The first İznik ceramics with animal figures comes from the XVth.century. The animal figures became widespread in the XVIth.century, which attained the most prevalent usage in the XVI.century. the animal figures ceramics were met in the XVIIth.century but they were not able to reach to the whealthiness in the XVI.century. the animal contention scenes of legendary creatures, fish, rabbit, bird, deer, lion, tiger, elephant, dog, monkey and horse, which are visible depicts. Also, the ceramics trinkets in the shape of animal figures are seen. As aform, the plate was chosen at most but the forms of flask, dipper, bowl, carafe, glass were also used. With animal figures that have been since the XlVth.century, the whealthiness of design in îznik ceramics has been increasing so far. İznik ceramics with the animal figures that were going on from the XlVthxentury to the XVIIth.century are various. Legandary creatures like simurg, dragon, siren and sfenks, hunt animals like water birds, birds which have a melodies song, peacocks, rabbit deer, roe, bull, predacious animals like lion and tiger and other animals like fish, dog, monkey, snake, pig and elephant were depicted in îznik ceramics. The animal contention scenes as a subject generally consist of peacocks while blooming into flowers and the animals depicted as a unique.