Bankacılık krizleri, çözüm önerileri ve Türkiye örneği
The Banking crises, solution suggestions and Turkey example
- Tez No: 143905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BANKACILIK KRİZLERİ, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VE TÜRKİYE ÖRNEĞİ Serap YÜCEL İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Doç. Dr. Sevgi GEREK Son dönemlerde gerek dünyada, gerekse ülkemizde önemli boyutlarda fınansal krizler yaşanmıştır. Bu krizler ekonominin en önemli öğesi olan bankacılık sektörünü önemli ölçüde etkilemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, temel bankacılık bilgilerine yer verilmiş, bankacılık krizlerinin nedenleri ve çözüm önerileri genel olarak açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, dünyada yaşanan finansal krizler ve bu krizlerin bankacılık sektörü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca ülkelerin bu krizler karşısında aldıkları önlemler açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler, bu krizlerin bankacılık sektörü üzerinde yarattığı olumsuz etkiler analiz edilmiştir. Buna ilaveten bu bölümde Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı ve son yasal düzenlemeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE BANKING CRISES, SOLUTION SUGGESTIONS AND TURKEY EXAMPLE Serap YÜCEL Department of Economy Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2004 Adviser: Associarte Prof. Sevgi GEREK After nineties we have experienced many financial crises at important dimensions both in the world and also in our country. These crises have affected the banking sector which is the most important part of the economy very much. In the first part of the thesis, the basic banking knowledge is given, and reasons of bank crises and the solitions are tired to be explained. In the second part, the financial crises in the world their impacts are explored and the measures that countries take are explained. In the third and the last part, the economical crises in Turkey, and their negative impacts on banking sector are analysed. Moreover, Banking Sector Reconstruction Programme and the last arrangements are explained.