Asimetrik bilgi sorununun kredi piyasalarında çözümüne yönelik bir araştırma
Asimmetric information in credit markets and a reseacrh related to the problem's solution
- Tez No: 143925
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ASİMETRİK BİLGİ SORUNUNUN KREDİ PİYASALARINDA ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Meltem ERDOĞAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Prof.Dr.Kemal YILDIRIM Asimetrik bilgiye dayanan piyasa teorileri önemli konular olarak uzun bir zamandır incelene gelmiştir. Tam olmayan bilgiye dayalı modeller araştırmacıların yoğunlaştığı alanlardır. Bir çok piyasa gibi kredi piyasalarında da asimetrik bilgi problemine rastlanmaktadır. Bu piyasada genellikle bankalar kredi arz eden, kişi veya kurumlar ise kredi talep eden konumundadır. Bankaların kredi talebinde bulunan müşterileri veya müşterilerinin yatırım projeleri hakkında her zaman doğru bilgiye sahip olması mümkün değildir. Ancak sahip olmaları durumunda bankaların bu durumdan çok büyük avantaj sağlayacakları da kesindir. Kredi piyasalarında asimetrik bilgi problemi sonucunda ters seçim ve ahlaki tehlike olmak üzere iki önemli sorun ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunların piyasa aksaklıklarına neden olduğu ve ekonominin işleyişini bozduğu kesindir. Bu çalışmada asimetrik bilgi ve piyasa belirsizliğinin genel olarak bütün piyasalarda ne gibi başarısızlıklara neden olduğu ve çözüm önerileri ile kredi piyasalarındaki asimetrik bilgi problemi üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Daha sonra, iki kamu ve iki özel banka ile yapılan görüşmeler sonucunda bankaların asimetrik bilgi problemini ortadan kaldırmak için başvurduğu yollar ortaya konulmuş, son olarak ise asimetrik bilgi sorununun çözümü için literatür ve uygulama sonuçlan ışığı altmda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The theory of markets with asymmetric information has been a vital and lively field of economic research for a long time. The models with imperfect information are the subjects that researchers have been focused on. In credit markets, informational asymmetries are particularly pronounced. In this market, banks are the lenders, individuals and firms are the borrowers. Lenders are believed to be not always in a position to know the true state of their borrowers and/or borrowers' quality of investment projects although lenders would benefit from knowing the true characteristics of borrowers. But moral hazard hampers the direct transfer of information between market participants. That is why differentiation of honest and dishonest borrowers is important. Asymmetric information in credit markets may lead to market failure and has macro economic effects as a whole. In this study, we explore how asymmetric information and uncertainty can lead to failure in markets and how to overcome these problems. More specifically, how lenders deal with borrowers and the problems related to adverse selection and moral hazard in credit markets is discussed. Besides, a comparison takes place between the theory and practice according to interviews with two private and two government banks. At last, there are some suggestions to solve asymmetric information problem in the light of the literature and findings.