Türk basınının Irak savaşı dönemindeki tutumu: Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri örneklemi
The attitude of Turkish press during Iraq war Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman Newspapers sample
- Tez No: 143924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ** *' TÜRK BASINI'NIN, IRAK SAVAŞI DÖNEMİNDEKİ TUTUMU: CUMHURİYET, HÜRRİYET VE ZAMAN GAZETELERİ ÖRNEKLEMİ Deniz KAPLAN Basın Yaym Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2004 Danışman: Doç. Dr. Halil İbrahim GÜRCAN Kitle iletişim araçları temel işlevlerini yerine getirirken aynı zamanda bireyler arası ya da toplumlar arası iletişime büyük katkı sağlamaktadırlar. Bu katkı kitle iletişim araçlarının aktardığı iletilerin içeriği ile daha da önem kazanmaktadır. Özellikle savaş gibi olağanüstü dönemlerde kitle iletişim araçlarının savaşa olan duyarlılığı, savaş haberlerini veriş biçimi, haberlerin sunumu ve içeriği ile şekillenmektedir. Bu nedenle pek çok ulusal ve uluslararası gazetecilik örgütü yayımladıkları bildirilerde gazetelerin savaş dönemlerinde barışı koruyucu, kin ve düşmanlıktan kaçınıcı yayınlar yapmaları gereğini belirtmektedirler. Bu gerçekten hareketle meşruiyeti hala tartışma konusu olan ve Türkiye'nin yam başmda gerçekleşen Irak Savaşı'mn Türk Basını'nda nasıl yer bulduğu sorusu gündeme gelmektedir. Araştırmanın temelini 20 Mart 2003 tarihinde başlayıp 10 Nisan 2003 tarihinde sona eren Irak Savaşı Dönemi'nde Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman Gazeteleri örnekleminde Türk Basını'nın savaş haberleri ile ilgili tutumu üzerine genel bir değerlendirme oluşturmaktadır. Irak Savaşı Dönemi'nde Türk Basını'nda savaş ile ilgili haberlerin hangi oranda yer aldığı, savaş haberlerinin kendi içinde ne tür bir dağılım gösterdiği, savaş ile ilgilim haberlerde kaynak kullanımının nasıl olduğu ve hangi kaynakların kullanıldığı, savaş haberlerinin fotoğraf ve metin kullanımı yönünden nasıl bir dağılım gösterdiği gibi soruların yanıtları aranmış ve elde edilen bulgular her gazete özelinde tespit edilip yorumlandıktan sonra, örneklem olarak alman gazeteler ayrıca birbirleriyle de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT While mass media are fulfilling its basic functions, it also provides a great contribution to the communication between individuals or between societies. This contribution gains more importance with the content of messages that are transferred by mass media. Especially in extra-ordinary eras such as wars, the sensitivity of mass media to the war is shaped with its way of giving war news and with the presentation and content of the news. Therefore, many national and international journalism organizations mention in their announcements that the newspapers should present publications that protect the peace and avoid grudge and enmity. Depending on this fact, that question comes to order: How has the Iraq War, which happened near Turkey and whose legitimation has still been a controversial subject, found place in Turkish media? The basis of the research consists of a general evaluation on the attitude of Turkish Media about the war news in the Iraq War Era that has begun on March 20, 2003 and ended on April 10, 2003, with the examples of Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman Newspapers. The answers are sought for the questions such as in the Iraq War Era which rate the war news has taken place in Turkish Media, what kind of a range the news has in itself, how has been the use of source in the war news and which sources have been used, what kind of a range the war news has in terms of photography and text usage. After the findings have been stated in each newspaper itself and then have been interpreted, the newspapers taken as examples have also been compared to each other.