Türk Savunma sanayii proje yönetiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Project management problems and solution proposal in Turkish defense industry
  1. Tez No: 143960
  2. Yazar: HARUN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK SAVUNMA SANAYİİ PROJE YÖNETİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Harun SOLMAZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2004 Danışman : Yrd.Doc.Dr. Özlem OKTAL Ülkeler, bulunduğu coğrafyada varlığını sürdürebilmek için güçlü bir savunma sanayiine ihtiyaç duyarlar. Savunma sanayii en ileri teknolojilerin kullanıldığı ve geliştirildiği bir alandır. Savunma tedarik projeleri ile geliştirilebilen bu teknolojiler sadece ülke savunmasında değil, sivil amaç içinde kullanılmakta ve ülkenin sosyo ekonomik gelişiminde büyük katkı sağlamaktadır. Ulusal egemenlik gereksinimlerinin karşılanması amacıyla seçilen savunma sanayii projelerinin, belirlenen kapsam, bütçe ve zaman dahilinde tamamlanması ancak başarılı bir şekilde yönetilmesi ile sağlanabilir. Projelerde basan, proje koşullarının gerektirdiği niteliklere sahip etkin, etkili ve profesyonel elemanlardan oluşan, teknik yardım ve danışmanlık ekipleriyle desteklenen, iyi tanımlanmış proje ve proje yönetim sistemiyle sağlanır. Bu çalışmada Türk Savunma Sanayiinde proje yönetimi ve proje tedarik faaliyetleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Tedarik projelerinde proje yönetimi açısından yaşanılan sorunlar ve bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm yöntemlerinin belirlenmesi amaçlı bu çalışmada, ilk olarak proje ve proje yönetimi ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Türk Savunma Sanayiinde tedarik projelerin de uygulanan proje yönetim sistemi ve ilgili diğer faaliyetler incelenmiştir. Savunma tedarik proje faaliyetlerinde proje yönetimi ile ilgili yaşanan temel sorunlar ve karşılaşılan aksaklıklar, nedenleriyle birlikte araştırılmıştır. Gelişmiş ülkelerdeki tedarik sistem yapıları incelenmiş, yaşadıkları benzer sorunların çözümünde kullandıkları yöntemler araştırılmıştır. Bu bilgiler ışığında savunma tedarik projelerinde yaşanılan problemlerin giderilmesine yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT PROJECT MANAGEMENT PROBLEMS AND SOLUTION PROPOSAL IN TURKISH DEFENSE INDUSTRY HARUN SOLMAZ Anadolu Universty Graduate School of Social Sciences Department of Business Administration, November 2004 Advisor: Asst.Prof.Dr. Özlem OKTAL Countries need a strong Defense Industry to perpetuate their existence. Defense Industry is an area which utilize and develop the newest technology. These technologies which can be developed by the defense provision projects are not only utilize to defense country but also utilize for civilian purpose and has an important contribution in social- economical progress of a country. In order to complete these defense provision projects in determined range, budget and time to fulfill the demand for National Sovereignty, there has to be a successful administration. Success in a project can be provided a well-equipped, active, effective and professional staff supported by technical and consultant teams and well-defined projects and the project management system. In this thesis, it is studied on project management and project provision activities. In this thesis, which purposes to analyze the problems and to obtain method solutions, concepts which are relevant to project management are explained firstly. Project management system which is utilized in provision project and relevant activities in Turkish Defense Industry is examined. Basic problems and lameness' s in defense provision project activities are searched together with causes. Provision project structures in developed countries are examined, methods which are utilized to solve the similar problems are searched. By these information, proposals to solve the problems in defense provision project are determined.