Arbitraj Fiyatlama Teorisi ve İ. M. K. B.'de uygulanabilirliğinin test edilmesi
Arbitrage Princing Theory and test of its applicability in İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 143962
  2. Yazar: ARDA SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ARBİTRAJ FIYATLAMA TEORİSİ ve I.M.K.B.'DE UYGULANABİLİRLİĞİNİN TEST EDİLMESİ Arda SÜRMELİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Bu çalışmada, menkul kıymet getirilerinin birden fazla risk faktöründen etkilendiğini öne süren Arbitraj Fiyatlama Modeli kuramsal olarak incelenmiş ve Ocak 1998-Mart 2004 tarihleri arasında 7 adet (İhracatın İthalatı Karşılama Oram, Sanayi Üretim Endeksi, Altın fiyatları, Döviz Kurları, Reel Faiz Oranlan, Cari İşlemler Dengesi ve M2) makroekonomik risk faktörünün açıklayıcı değişken olarak yer aldığı Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi yöntemi kullanılarak İ.M.K.B.'de test edilmiştir. Test sürecinde makroekonomik değişkenlerdeki ve hisse senetlerindeki aylık yüzde değişimler kullanılmıştır. Uygulama sonucunda Arbitraj Fiyatlama Modeli'ne dahil edilen makroekonomik risk faktörlerin varlık getirilerini açıklamada istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmış ve AFT'nin İ.M.K.B.'de uygulanabilirliği reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ARBITRAGE PRICING THEORY and TEST OF IT'S APPLICABILITY IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE Arda SÜRMELİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu University, Graduate School of Social Sciences, Agust 2004 Supervisor: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Arbitrage Pricing Theory which assumes that asset returns are affected by more than one risk factor is not only explained theoretically but also tested by using monthly data in ISE during the January 1998 - March 2004 period. Multi Variable Linear Regression Analysis is adopted for testing methodology. 7 macroeconomic risk factors such as import/export ratio, industry production ratio, gold prices, foreign exchange rates, real interest rates, current balance account and M2 are included as explanatory variables into the Arbitrage Pricing Model. Using monthly data for this period it is found that no macroeconomic risk factors has statistically significant effect on asset returns therefore the validity of APT in ISE is rejected.