Özel Tüketim Vergisi Kanununun incelenmesi ve diğer ülkelerde uygulanan özel tüketim vergisi ile karşılaştırılması
Private consumption Tax Law to be exzamine and comparison with private consumption tax in the other country
  1. Tez No: 143977
  2. Yazar: BELKIZ ÖZKUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU'NUN İNCELENMESİ VE DİĞER ÜLKELERDE UYGULANAN ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI Belkız ÖZKUBAT Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2004 Danışman: Prof. Dr. Fethi HEPER Vergi, devletin kamu harcamalarım karşılamak için yasalar çerçevesinde, gerçek ve tüzel kişilerden ödeme gücü nispetinde karşılıksız olarak ve zora dayanarak aldığı parasal değerlerdir. Vergi sistemleri vergi mükelleflerinin gerçek ödeme gücüne ulaşabilmek için gelir, harcama ve servet temeline oturtulmuştur. Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi dolaylı vergiler mükelleflerin harcamalarım esas alan vergilerdir. Türk Vergi Sisteminde dolaylı vergiler alanında reform 01.01.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ile başlamıştır. KDV, mal ve hizmetlerin ithali veya üretiminden nihai tüketiciye kadar olan bütün aşamalarda yaratılan katma değer üzerinden alınmaktadır. Dolaylı vergilerde ikinci reform denebilecek değişiklik 06.06.2002 tarih ve 24783 sayılı Resmi Gazete' de Yayımlanan 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu' dur. 2003 yılında vergi gelirlerinin % 18' ini oluşturan özel tüketim vergisi mükelleflere yeni bir yük getirmemektedir. Sadece dağımk durumda olan dolaylı vergileri bir çatı altında toplamaktadır.Ill 1999 yılındaki Helsinki Zirvesi sonucu toplulukla ilişkilerimizde yeni bir döneme girilmiştir. Bunun sonucu mevzuatımızın da topluluk mevzuatına uyumlu hale getirilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bu gelişme sonucu 2001/2129 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile mevzuata uyum süreci, kısa ve orta vadeli takvime bağlanmıştır. Bu Kararname ekimdeki“Avrupa Birliği Müktesebatının Üstlenilmesine Dair Türkiye Ulusal Programı”na göre, özel tüketim vergileri alanındaki uyumlaştırma 2002 yılında başlayan orta vadeli taahhütümüzün yerine getirilmesi amacıyla hazırlanan ÖTV Kanunu'nun yasalaşmasıyla birlikte Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde önemli bir adım atılmış oldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Taxes are monetary values that governments take unreturned by law from real and judicial bodies according to their solvencies, in order to meet public expenses. Tax systems have been designed to be based on the income, consumption and wealth in order to reach the real solvencies of the tax payers. Indirect taxes such as Value Added Tax (VAT) and Special Consumption Tax are based on the consumptions of the tax payer. Reform on indirect taxes in the Turkish Tax System started with the 3065 numbered Value Added Tax Law which became valid on 01.01.1985. VAT is taken from the added values of products that are created from import or production of goods and services to the levels until it reaches the last consumer. The change which can be considered as the second reform in indirect taxes is the 4760 numbered Special Consumption Tax Law that was published in the Official Gazette on 06.06.2002. The Special Consumption Tax which is expected to from 22% of tax incomes does not bring extra burdens to the tax payers. It only organizes the disorganized indirect tax under one topic. As a result of the Helsinki Summit in 1999, we have entered a new period of our relationship with the community. Consequently, we had to change our regulations in order for them to be compatible with the community regulations. Due to this condition, the compatibility process to the regulation has been organized in short term and long term calendars with the 2001/2129 numbered Board of Ministers Law. According to the attached“Turkish National European Community Acquirement Program”, the adaptation studies on special consumption taxes together with the legalization of the Special Consumption Tax Law, which was prepared to fulfill our medium term responsibility that started in 2002, has been an important step towards full membership process to the European Community-