Yetki göçerimi: Kuşadası'ndaki turizm işletmelerinde kuramsal ve uygulama açısından karşılaştırılması
Delagation of authority: A comparison from aspect of theory and practice at the tourism establishment in Kuşadası
  1. Tez No: 143993
  2. Yazar: TUĞRUL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN RIZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
?136- OZET Turizm işletmelerinde görev alan yöneticiler her işe zamanında kendileri yetişemezler. Dolayısıyla, kendilerinde bulunan yetkilerin bir kısmını önemli işlere daha fazla zaman ayırmak, çalışanları geliştirmek, çalışanların işletmeye bağlılığını artırmak, yeni yönetici adayları yetiştirmek, amaçlara daha kolay ulaşmak, verimliliği arttırmak v.b. nedenlerle astlarına göçermeleri gerekir. Böylece, yöneticiler, astlar ve işletmeler yetki göçeriminden yararlanabilirler. Yetki göçerimi konusu uzun yıllar kuramsal açıdan tartışılmaktadır. Ancak, bu kuramsal tartışmalara uygun uygulamaların yapıldığı da bir tartışma konusudur. Bu araştırmanın temel amacı, kuramsal düzeyde yapılan tartışmaların uygulamada ne oranda görüldüğünü ortaya çıkarmaktır. Araştırma yöntemi olarak, Survey (benzer denekler örneklemesi) belirlenmiştir. Araştırmada, veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Bu çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuramsal açıdan yetki, ikinci bölümde kuramsal açıdan yetki göçerimi, üçüncü bölümde kuramsal açıdan yetki göçerimi ve yönetim arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise kuramsal açıdan yetki göçerimi ve Kuşadası 'ndaki turizm işetmelerinde uygulama açısından karşılaştırılması hakkında bulgular ve bu bulguların değerlendirilmesi verilmiştir. Araştırma sonucunda, hem yöneticiler hem de astlar yetki göçerimi konusunda eksik bilgilere sahip oldukları ve Kuşadası' ndaki turizm işletmelerinde uygulanmakta olan yetki göçerimi ile kuramsal açıdan yetki göçerimi arasında çok olmamakla birlikte farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-137- SUMMARY Supervisors in tourism establishments can't get through all works in a certain time. Therefore, supervisors must delegate authority for their subordinates as to gain time about important works, to help their subordinates, to improve their managerial skills and to strenghthen their dependence to establishment, to bring up new manager candidates, to reach goals more easily, to increase productivity. Thus, supervisors, subordinates and establishments could be benefit from delegation of authority. Long years, topics of delegation of authority have been discussed in theoretical level. But, practical applications that are appropriate to these theoretical discussions are also a discussion topic. The basic aim of this research is to expose how the theoretical discussions are applied in practical applications The method of research survey has been determined. It has been decided to be used a questionnaire as the technique of data collection. This study contains four main parts. In the first part theoretical information about authority has been given. In the second part theoretical information about delegation of authority has been given. In the third part theoretical information about connection between delegation of authority and establishments has been given. In the last part, the findings about difference between theoretical delegation of authority and Kuşadası tourism establishments' practice and the analyses of these findings have been given. As a result of research, it has been understood that supervisors and subordinates have been lacking information about delegation of authority and Kuşadası tourism establishments' practice have some difference from theoretical delegation of authority.