Türkiye'de milli emlak gelirlerinin genel bütçe içindeki payı ve Aydın ili uygulaması
The Share of national estate revenues in the general budget and the application in the province of Aydın
- Tez No: 143995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
oz Konsolide bütçe içerisinde yer alan vergi dışı normal gelirlerin payı her geçen yıl artmaktadır. Kamu taşınmaz mallarından Milli Emlak gelirleri, vergi dışı normal gelirler içerisinde taşınmaz mallar satış gelirleri, taşınmaz mallar idare gelirleri ve taşınır mallar gelirleri olarak yer almaktadır. Kamu mallarından elde edilen gelirler, devlet taşınmaz mallarının etkin ve verimli bir şekilde idare edilmesi ile artacaktır. Bu bağlamda, gelirlerin artırılmasına yönelik çalışmaların bir an önce başlanılması ve bu çalışmaların yasalaştırılması gerekmektedir. Bu sayede, devletin elinde atıl durumda olan taşınmaz mallar ekonomiye kazandırılacaktır. Çalışmada, Türkiye geneli ve Aydın ili özeli için bu potansiyel ortaya konulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The share of the non-taxed normal revenues in the consolidated budget is increasing every year. National estate revenues include revenues from public real estate, the revenues from the sale of real estate, revenues from tehe management of real estate and revenues from movable goods. Revenues from public real estate will increase only when these estates are managed effectively and productively. In this context, necessary work to increase these revenues should immediately start and put into effect as law. Through these efforts, unused state real estate will be become effective in the economy. This study aims to present this potential in Turkey in general and Aydm in particular. ANAHTAR KELIMELER/KEYWORDS Kamu Malı : Public Estate Devlet Taşınmaz Mallan : State Real Estate Konsolide Bütçe : Consolidated Budget Vergi Gelirleri : Tax Revenues Vergi Dışı Normal Gelirler : Non-Taxed Normal Revenues
Özet (Çeviri)