Vergi politikası bireysel refah ilişkisi: Türkiye uygulamasının değerlendirilmesi
Individual welfare relation of the tax policy: Evaluation of the implementation in Turkey
- Tez No: 144085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET Vergi politikasının bireysel refah üzerindeki etkisi iktisat ve mali yazınlarında tartışılmaktadır. Zira, vergi politikasının bireysel refah üzerindeki etkileri, ülkenin gelişmişlik düzeyi, devletin ekonomiye müdahale anlayışı, bireyin gelir durumu gibi pek çok değişkenden etkilenmektedir. Çalışmada vergi politikalarının bireysel refaha olan etkilerini incelenmeden önce, iktisadi düşüncede müdahale anlayışı çerçevesinde vergi politikasını ele almak suretiyle, konunun teorik temelleri ele alınmıştır. Türkiye'de bireysel refahı ele alırken teori kısmında ele alınan görüşlerin dönemler itibariyle Türkiye'deki uygulamaları ve bu uygulamaların ne kadar başarılı olduğu tartışılmıştır. Sonuçta, ekonominin kendi dinamikleriyle minimum müdahaleyle işleyebilmesi olgusu, Türkiye'de liberal dönemler olarak adlandırılan dönemlerde bile gerçekleşmemiştir. Bu bağlamda her dönem kendini hissettiren müdahaleci yapı vergi politikalarında da kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The effect of the tax policy on individual welfare is discussed in economic and financial literature. Because, the effects of tax policy, on individual welfare are influenced by numerous variables such as, the level of development of the country, the intervention of the government on the economy, the individual's level of income. In this study, before examining the effects of the tax policy on the individual's welfare, have discussed the theoretic basis of the subject by discussing the tax policy within the framework of the understanding of intervention in economic thinking. While talking about the individual's welfare in Turkey, the views mentioned in the theoretic section talk about the implementation in Turkey over the periods and how successful these applications have been. In conclusion, the working of the economy with its own dynamics with minimum intervention has not been realized even during the periods referred to as liberal periods in Turkey. Thus intervention, which makes itself felt at all periods, has shown its presence in tax policies as well.