Bir muhalefet lideri 'Ali Rıza Bey' (1858-1930)'
An Opposition leader: 'Ahmet Rıza Bey' (1858-1930)
- Tez No: 144086
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma önemli Jön Türk liderlerinden biri olan Ahmet Rıza' yi incelemektedir. II. Abdülhamit tahta geçtikten sonra otuz yıl sürecek olan bir baskı dönemi başlamıştır. Bu ortamda bir çok genç, Meşrutiyet' in yeniden ilanını sağlamak ve Abdülhamit' i tahttan indirmek amacıyla Avrupa'ya kaçmışlardır. Jön Türkler mücadelelerini basın vasıtasıyla sürdürmüşlerdir. Ahmet Rıza da bu amaçla Türkçe ve Fransızca olarak“Meşveret”gazetesini çıkarmıştır. Ahmet Rıza, yurt içinde örgütlenmiş olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Paris Şubesi Başkanlığı'nı yapmıştır. II. Abdülhamit kendisine karşı muhalefette bulunan birçok cemiyet üyesini para ve mevki vaatleri ile kandırmayı başarmıştı. Ancak Ahmet Rıza, hiçbir vaade kanmayarak Meşrutiyet'in ilanına kadar mücadelesini sürdürecektir. Ahmet Rıza 'yi diğer Jön Türkler' den ayıran bir başka özellik ise“pozitivist”fıkirleridir.Ahmet Rıza, fikirlerini her fırsatta savunmuş bu da cemiyet içinde kendisine karşı güçlü bir muhalefetin oluşmasına neden olmuştur. Meşrutiyet öncesinde siyasal alanda önemli bir yer tutan Ahmet Rıza, bundan sonra etkisini yitirecektir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study evaluates Ahmet Rıza, who was the one of the important leaders of Young Turks. After Abdiilhamid II has passed the throne, period of autratic regime started which lasted thirty years. At this condition, many youths escaped to Europe to re-establish Constitutional Monarchy and abdicate down Abdiilhamid a throne. Young Turks used to carry on their struggle by force. For this reason, Ahmet Rıza established the newspaper, called“Meşveret”in Turkish and French. Ahmet Rıza was the head of Paris Branch Office of the Comittce for Union and Progress (İttihat ve Terakki Cemiyeti). Abdiilhamid II managed to deceive (persuade) many opposition members of association promising money and position. However, Ahmet Rıza went on his struggle not being deceived (persuaded) by any promise until Constitutional Monarchy was established. Ahmet Rıza had another characteristics that differed from other Young Turks were the positivism ideas, Ahmet Rıza used to support his ideas all the time and this caused to happen the hard opposition contrary to him in the association. After this time, Ahmet Rıza, at political field placed an important role before Constitutional Monarchy, lost his effect.