Uleksitten borik asit üretiminin optimizasyonu
- Tez No: 1441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
- I - ÖZET Bu çalışmada, bor minerallerinden uleksitin kar bondioksiti! sulardaki çözünürlüğünün optimum koşulları arandı. Çalışmada parametre olarak sıcaklık, zaman, katı/ sıvı oranı ve karıştırma hızı alındı. Gaz akım hızı 150 ml/dk olarak sabit alındı. Çalışmada kullanılan cevher 20 mesh den geçecek şekilde öğütüldü. 1-83°C sıcaklık, 5-150 dk zaman, 1/20-1/2 katı/sıvı oranı ve 200-700 devir/dk karıştırma hızı aralıklarında 4 seri deneme yapıldı. Çözünmede en büyük etkinliği sıcaklık, ikinci olarak da zaman parametresinin gösterdiği, karıştır ma hızının ise daha az etkinliğe sahip olduğu tespit edildi. Katı/sıvı oranının da negatif etkinlik gösterdiği belirlendi. Deneysel tasarımda faktöriyel tasarım kullanıldı. Her seri deneme için, B?0- ve CaO çözünmesini temsil eden lineer modeller geliştirildi. % 100 verime 4. seri deneme aralığında ulaşıldı ve optimum bu aralıkta arandı. Optimum koşulların, 500 devir/dk karıştırma hızı ve 1/4 katı/sıvı oranında, 72-74°C sıcaklık, 140-150 dk zaman aralıklarında olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
- II - SUMMARY In this study, for ulexite which is one of boron minerals, optimum conditions of dissolution in water satu rated by carbon dioxide have been sought. In the study, temperature, time, solid/liquid ratio and stirring speed have been chosen as parameters. Gas flow velocity has been kept constant as 150 ml/min. Ore used in the study was so ground that it passed from 20 mesh comp letely. Pour series of experiments have been made at the range of 1-83 °C, 5-150 minute, 1/20-1/2 solid/liquid ratio and 200-700 rpm. On the dissolution of ulexite, it was de monstrated that temperature has shown the greatest effici ency, that time had less efficiency and that stirring speed had less efficiency than temperature and time. Solid/liquid ratio also had negative efficiency. In experimental design, factoriel design has been used. For every series experiment, linear models which re present dissolution of BpO- and CaO have been developed. It was reached 100 # yield at the range of 4 series and optimum has been soght at this range. It was found that optimum conditions were at the range of 72-74 °C and the range of 140-150 minute, at 500 rpm of stirring speed and 1/4 solid/liquid ratio.