DC metoduyla hall ve özdirenç ölçme sistemi ve N-tipi Si için özdirenç ve mobilitenin tayini
  1. Tez No: 1440
  2. Yazar: HASAN EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. KEMAL YOĞUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-40- OZET Bu çalışmada de ölçüm metodu ile özdirenç ve Hail voltaj i ölçümlerini yapabilecek bir deney sisteminin kurulması ve ölçü öncesi sistemin nasıl ayarlanacağı verildi. Çalışmanın deneysel kısmında, [111] doğrul tasunda büyütülmüş ve özdiren- ci 14.00 ft-M olarak bilinen n-tipi, silisyum kristalinden kare geometride ha zırlanan numunelerde özdirenç ve Hail ölçümleri yapıldı. Numunelere kontak lar karenin köşelerine %0.1 Sb ihtiva eden Au-Sb alaşımı buharlaştırılarak 400°C de alaşım yapmak suretiyle yapıldı. Yapılan ölçüler neticesinde numu nelerin ortalama özdirenci 293 K de 13.36 fiM ve Hail katsayısından hesapla- 2 nan sürüklenme mobilitesi 1671 cm /Vs olarak bulundu. Literatürde verilen' bilgilerden yararlanarak yukarıda verilen değerler, dizeltme faktörü hesap lanarak düzeltildi. Azalan sıcaUıkla özdirencin azalması, Literatürde ben zer özelliğe sahip silisyum için verilen neticelerle uyum içinde olduğu göz lendi. Ayrıca ölçülerimizin ±10 mV hassasiyetle tekrarlanabilir olması ve bu lunan değerlerin literatürde verilen sonuçlarla uyuşması kurduğumuz siste min güvenirliliğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-41- SUMMARY In this work, the setting up and adjusment of a dc system which is used for the measurements of resistivity and Hall voltage is given. I the experimental part of the work the Hall voltage and the resistivity measurements are made on square samples prepared from n-type Si crystals known resistivity 14.00 CM and grown on [111] oriantation.The contact appli cation to the corner of square sampels are made by evaporating Au-Sb alloy containing 0.1%Sb and alloying at 400 C. From measurements, mean resistivity of samples is found 13.36 ftM and the drift mobility is calculated as 1671 cm /Vs at 293 K. Using the data given in literature, the correction factors are worked out and the results are, corrected accordingly. The decrase of resistivity and increase of mobility as the temperature decrease is shown consistency with the literature.. In addition, because the measurements are repeatable within the occuracy of ±10yV and the consistency of the results with the literature gives the reliability of our system.