Antik Çağ Pamphylia kentlerinin ünlü hekimleri
Famous physcians of Pamphylia in the Antiquity
- Tez No: 144155
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Pamphylia bölgesi tarih boyunca çok büyük devletlere merkez olmamıştır, ama komşu ^ykia'nın asi geçmişinin aksine hemen her zaman büyük devletlere tabi olmuştur. 5amphylia'da birbirinin komşusu olan Perge, Aspendos, ve Side gibi büyük kentler ^ulunuyordu. Bu kentler savaşçı ruhlu değillerdi, ancak birbirleriyle çok iyi geçindikleri de söylenemezdi. Pamphylia'da çağlanna yön veren ünlü kişiler de yetişmişti, örneğin dünyanın en ünlü natematikçilerinden Apollonios Pergeliydi. Pamphylia' dan çağının ünlü hekimleri de yetişmişti. Attaleia'lı Athenaios pneumatizm okulunu kurmuş olan ünlü bir hekimdi, kendisinden sonraki kuşaklar üzerine azımsanmayacak etkileri olmuştu. Sideli Markellos ise Roma imparatorluk sarayının hekimliğini yapacak derecede yükselmişti. Sideli Artemidoros ve Sideli Mnemon, birbirlerinden farklı çağlarda yaşamış alsalar da teorik birikimlerini tıp tartışmalarında ortaya koymuşlardı. Hekim Asklepiades ise Perge'de bir kamu hekimiydi. O kadar çok yararlılıkları olmuştu ki Seleukeia kenti bile onu kamu hekimi olarak atamıştı. Buna karşılık her hekim kamu yararına çalışmıyordu, bazıları fazla ileri giderek hırslarına ^enik düşüyordu. Mesela Pergeli hekim Artemidoros, Artemis Tapmağı soygununa katılmıştı. Helenistik ve Roma dönemlerinde Anadolu'da bir çok hekim yetişmiştir. Kos, Efesos veya Pergamon (Bergama) gibi tıp merkezleri kadar olmasa da Pamphylia'da da ünlü hekimler yetişmiştir. Bu çalışmada Antikçağın Pamphylia kökenli hekimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY FAMOUS PHYSICIANS OF PAMPHYLIA IN THE ANTIQUITY Pamphylia never attained a central role in the history, contrary to its refractory neighbbour,ycia, it was all the times dependent to the powerful greater states. In Pamphylia, there were lopulous neighbouring cities, such as Perge, Aspendus, and Side. These cities were not ielligerent, yet they were incompatible with each other.. Pamphylia had given rise to several famous personaltities, for instance the great ciathematician Apollonius was from Perge. Likewise, some of the famous physicians of the ime were also from Pamphylia. Athenaeus of Attalia was the most celebrtaed of those. He yas the founder of sect of pneumatism, which significantly influenced the physicians of losterity. Moreover, Marcellus of Side promoted to the highest position of a physician in the Roman palace. Artemidorus of Side and Mnemon of Side were well educated physicians with a lieoretical background. On the other hand, Asclepiades of Perge was a public physician who was appointed to the ame position in Seleukia as well. However, not all the physicians were respectful for public iterest, Artemidorus of Perge, who took part in the robbery of Artemis Temple in Perge, was ne of those mentioned. although not as much as Cos, Ephesus, or Pergamon, the remarkable medical centres of the ntiquity, Pamphylia also had famous physicians. Those famous Pamphylian physicians of the ntiquity were investigated in this study.