Kahvehanelerin toplumsal iletişimdeki yeri ve önemi: Antalya il merkezi örneği
The Functions and importance of coffeehouses in social communication: The example of Antalya city center
  1. Tez No: 144171
  2. Yazar: HÜSEYİN BURAK TAŞPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
vıı ÖZET Kahvehaneler, var oldukları toplumlarda toplumsallaşma, boş zaman, haberleşme, siyaset 1e kültürel yaşamdaki işlevleri ile, toplumsal iletişime aracılık eden önemli mekanlardır, araştırmanın amacı, toplumsal yapıyla son derece bütünleşmiş olan kahvehanelerin, günümüzdeki işlevlerini ortaya koyarak, toplumsal iletişimin karşılıklı bağlılık sağlama, ıaberleşme, kültürel aktarım ve eğlence işlevlerine aracılık etme biçimlerini tespit etmektedir. Bu »genel amaç çerçevesinde, kahvehanelerin Antalya İl merkezindeki üst, orta ve alt gelir )ölgelerindeki işlevleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Türk toplumunda, varlığım kahvehanelerden daha yaygın bir şekilde ortaya koyan başka bir kamusal mekan bulunmaması, ıraştırmayı önemli kılmaktadır. Kahvehanelerin toplumsal iletişimdeki işlevlerini tespit etmeye yönelik yapılan bu ıraştırma, var olan bir durumu olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan tarama türünde bir alan ıraştırmasıdır. Araştırma, Antalya İl merkezinde üst, orta ve alt gelir bölgelerinde bulunan cahvehaneler ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise, tabakalı rastlantısal seçim röntemiyle, bu bölgelerindeki kahvehanelere giden 325 kahvehane müdavimi olarak lelirlenmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket kullanılmış; toplanan sayısal veriler, rekans dağılımları, korelasyon analizi ve çapraz tablolar ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, günümüz kahvehanelerinin işlevlerinin boş zaman ve oplumsallaşma bağlanımda üst, orta ve alt gelir bölgelerinde farklılaştığını göstermiştir. Buna ;öre, üst gelir bölgesinde toplumsal yaşama farklı mekanlarda katılabilme olanağı olan insanlar çin, kahvehanelerin toplumsallaşma işlevleri azalırken, boş zamanların değerlendirildiği eğlence şlevi önem kazanmaktadır. Buna karşın, orta ve özellikle alt gelir bölgelerindeki kahvehaneler, osyo ekonomik nedenlerden ötürü toplumsal yaşama farklı mekanlarda katılamayan insanların »oş zamanlarını değerlendirmeden çok, kendi iletişim süreçlerini yarattıkları toplumsallaştırma nekanlan olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, kahvehanelerin haberleşme işlevinin, değişen oplumsal yapıyla beraber özellikle gelir, yaş ve eğitim gibi sosyo ekonomik değişkenlere bağlı tlarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Coffeehouses are important places because they mediate social communication with their unctions in socialization, leisure time activities, communication, political and cultural life of the society where they exist. The aim of this study is to describe the functions of today's coffeehouses and to find the vays they mediate social communication's functions, that is, the surveliance of society, the sorrelation of the parts of the society, the transmissin of culture and the entertainment functions. 7or this aim, the functions of coffeehouses in upper, middle and low income regions of Antalya ire comparatively analyzed. That there are not any habitue places that are more widespread than ;offeehouses in Turkey makes this study important. This study aimimg to define the functions of today's coffeehouses in social ;ommunication is a field study that describes the situation how they are. The study is limited to he coffeehouses in upper, middle and low income regions of Antalya city center. The sample of tudy includes 325 coffeehouse habitues chosen from these regions. In the study, a questionnare s used to get data and the numerical values are evaluated in frequency distribution, correlation rid cross table analyses. The data evaluated show that the functions of today's cofffeehouses differentiate in upper, niddle and low income regions in terms of socialization, leisure time and communicaton. The unction of today's coffeehouses in leisure time is more important for the people living in upper ncome region because they have opportunities to use different social places. On the other hand, a middle and especially in low income region, the socialization function of coffee houses «comes important since the people living here can not use different social places due to the ocio and economic reasons. As for communication function, it is found that gossiping is an mportant means of communication in low income region. t is also found that the functions of today's coffeehouses differentiate in in socialization, leisure time nd communication depending on socio economic varibales such as income, age and education.