Çalışmalarımda bütünlük kaygısı
Concern of totality in my works
  1. Tez No: 144274
  2. Yazar: BURCU MALAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yaşamda belirginleştirmeye ve kesin ayrımlara varmaya çalıştığımız her şey aslında bir bütündür. Moleküler düzeyde nesnelerin sınırlarını belirlemek olanaksızdır. Tüm formları içine alan ve çevreleyen doğa sürekli bir devinim halindedir. Yaşamın tümüne baktığımızda kendi içinde bir düzene sahip moleküler bir karmaşa izlenimi edinilmektedir. Bu karmaşanın belirli bir bölümüne odaklanıldığında, her boyutta ve renkteki leke, form ve figür gözün duyusal görüşünün ötesine geçmektedir. Görülen, bakan bireyin bilincinde yeniden şekillenerek bireyin hayaller bütününün, imgeleminin bir parçası haline gelir ve bu şekilde bir anlam kazanır. Diğer bir deyişle, görüntü bireyin bütünlük anlayışı doğrultusunda soyutlanarak değişime uğrar. Bu sanat eseri çalışması raporunda, 20. yüzyılın bilim ve felsefede değişen madde ve zaman anlayışlarından kaynaklanan bütünlük kavramı çerçevesinde, esinlenilen doğal görüntüler ve figürlerin sanatçının bilincinde yeniden bütünün bir parçası haline getirilerek, resimsel öğeler olarak renk ve leke resimsel öğelerinin öne çıkarıldığı özgün bir plastik dil ile ifade edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, raporun giriş kısmında çalışmalarda çıkış noktası olan“bütünlük kavramı”nın oluşturulması ve yüzeye aktarılmasında öne çıkan anlayış teorik düzeyde açıklanmış ve 20. yüzyılda izlenimcilik akımından başlayarak çağdaş soyut resme uzanan süreç içinde bu anlayışın izleri sürülmüştür. İzleyen bölümlerde ise, teorik düzeyde oluşturulan bütünlük anlayışının doğal görüntülerden esinlenerek yüzeye aktarılması için kullanılan çalışma tekniklerine yer verilmiştir. Çalışmalarda esas teknik olarak renk ve leke resimsel öğeleri ile bunları ilişkilendiren özgün fırça darbeleri kullanılmıştır. Son bölümde ise rapora konu olan çalışmalar benzer anlayışlarla yola11 çıkan diğer ressamlarla kıyaslanarak, duyulan kaygılar ve karşılaşılan sorunlar açıklanmıştır. Sonuçta ulaşılan noktada doğanın tümevarımcı bir mantıkla zihindeki imgelemin bir parçası haline getirilmesi için soyut biçimleme anlayışına gerek duyulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Everything that we try to clarify and to define the clearcuts in life are in fact constitutes an unity. It is impossible to define the border lines of the objects in molecular level. The nature covering and internalizing all forms which has seen around is in a continuous movement. We observe a molecular chaos having an internal system in the totality of life. When we focus on any part of this chaos, all forms, figures and spots in every colour and size will go beyond the sensual sight. The vision becomes a part of the imagination or the phantasy world of the individual, by the way of re-structuring of the vision in the brain therefore, the vision gets a new meaning. In other words, the vision is being transformed through abstraction according to the individual understanding of totality. The main object of the works concerned in this report is to attain a distinctive expression of the natural visions and the figures within the framework of the concept of the“living totality”by an approach in which elements of the colour and the spot has been given the priority. Having this object in mind, in the preamble of the report the general approach of contruction of the concept of“totality”and of the transfer of the concept on to the surface has been explained theorically. In the following parts the main techniques of using the colour and the spot as well as the linking brush strokes preferred for the transfer of the concept of“totality”on to the surface has been stated. In the last part of the report comparisons with other artists having similar approaches has been provided to bring about the explanation of the concerns and the problems faced.IV In conclusion, it has been pointed out that in the process of making the nature a part of the individual Utopia in conscience by an inductive approach, the abstract forming techniques are needed.