Osmanlı kadın başlıklarının seramik forma yansımaları
Reflections of Ottoman woman headgears on ceramic form
  1. Tez No: 144275
  2. Yazar: RÜVEYDA TERKEŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Osmanlı Kadın Başlıklarının Seramik Forma Yansımaları, konu başlığı altında yapılan araştırmada kadın giyimi bir bütün olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Kadın giyiminin aksesuarı niteliğinde olan başlığı, tarihsel serüveni içinde giyimden önce kadının başında ritüel içerikli süs olarak yer edinmiştir. Arkeolojik verilerinden yola çıkılarak medeniyetin başladığı Paleolitik Çağ'dan itibaren Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin kültürel aktarımlarında, Osmanlı'ya kadar uzanan kadın başlığının, Türk gelenek ve göreneklerinde yeri irdelenmiştir. Başlığın, gelenekselleşerek günümüze ulaşan ve kadının sosyal yaşamında görsel etkinliğinin biçimsel anlatımı olarak tanımlanmıştır. Giyim bir devrin, ülkenin, grubun ve bireylerin kültürel yapısını, sosyal ve ekonomik durumunu, ideolojisinin görsel anlatımının ve aynı zamanda dönem ve uygarlıkların değişimlerini de yansıtmaktadır. Giyimde kullanılan malzemelerin günümüze az sayıda ulaşmış olmasından kaynaklanan kültürel devamlılık, günümüze ulaşan arkeolojik buluntular ile değerlendirilmiş ve uygulamalar etnografik veriler altında tasarlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kadın giyimi kültürel alt yapının yansımaları ile şekillenmiştir. Kültürel devamlılığın başlık formunda Anadolu Uygarlıklarına uzanan 9000 yıllık geçmişine dayanarak biçimlendiği ve bu zenginliğin Osmanlı kadınının giyiminde ve başlığında etkin olduğu gözlemlenmiştir. Anadolu kadınının binlerce yıl başından indirmediği başlığı, gelenekselleşerek günümüze ulaşmış ve moda faktörü ile çağdaş kullanım biçimini almıştır. Osmanlı Kadın Başlıkları sanat boyutunda yorumlanmış ve evrensel estetik değerler içinde biçimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the research named“Reflections of Ottoman Woman Headgears on Ceramic Form”, woman clothing as a whole dealt with and examined. Regarding historical development, it is seen that the headgear that is an accessory in women clothing took its place on women heads as an adornment with a ritual meaning, before clothing. Tracing the pathway of archaeological findings, we see that the woman headgear had been a cultural heritage in all Anatolian civilisations since Palaeolithic times to Ottomans. However it was examined according to its place in Turkish traditions and customs. The headgear that has been a tradition and come today was defined as formal expression of women's visual activity in social life. Clothing reflects cultural structure, social and economical conditions, and ideological visual expression of individuals, groups, countries and periods as well as changes of periods civilisations. The cultural continuousness that resulted from the fact that only a few pieces of materials used in clothing have remained today was evaluated by archaeological findings and applications were designed under the ethnographic data. Woman clothing was shaped whit the reflections of cultural structure in the period of the Ottoman Empire. It is seen that cultural continuousness in the from of headgear has shaped upon the history of 9000 years that extended to Anatolian civilisations and this rich history was really effective in Ottoman women's clothing and headgears.IV The headgears that Anatolian women has never take off from their heads for thousands years reminded today becoming a custom throughout the years and got its modern usage from with the factor of fashion. Ottoman woman headgears were interpreted in artistic manner and formed whitin universal aesthetical values.