Sonlu elemanlar analizinde yakınsaklık problemi ve patch testi
- Tez No: 14428
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI ÖZET Sonlu elemanlar analizi bilindiği üzere mühendislik uy gulamalarında yaygın olarak kullanım gören bir yaklaşık çözüm yöntemidir. Yapılan çalışmada sonlu elemanların di'g'er yöntemlere göre o- lan konumundan yola çıkılarak yakınsak çözümler elde edilmesi ni sag'layan özellikleri üzerinde durulmuştur. Herhangi bir yaklaşık çözümde temel gereksinim olan yakınsak sonuçların elde edilmesi için sonlu elemanlarda gerçekleştirilen uygula malar ve bunların yarattı'g'ı rahatsızlıklar da ayrıca incelen miştir. Yakınsaklık konusunda, elemanların denenmesine yarayan Patch Testi ise uygulama şekilleri ve ilgili örneklemelerle aktarı larak karşıtı ve taraftarı görüşler değerlendirilmiştir.VI 1 SUMMARY Finite element analysis as commonly known, is an approxi mate solution method in engineering applications. In the work presented here, starting from the position of method among the others, properties that provides the solu tion to be convergent were considered. Convergent results, which a.re the basic need in any approximate method, were also described from the finite element point of view with applica tions and problems caused. The Patch Test, a method for analyzing the convergence charac teristics of an element, was focused with application types and related examples. Besides, supporting and contrary ideas were discussed.
Özet (Çeviri)
VI 1 SUMMARY Finite element analysis as commonly known, is an approxi mate solution method in engineering applications. In the work presented here, starting from the position of method among the others, properties that provides the solu tion to be convergent were considered. Convergent results, which a.re the basic need in any approximate method, were also described from the finite element point of view with applica tions and problems caused. The Patch Test, a method for analyzing the convergence charac teristics of an element, was focused with application types and related examples. Besides, supporting and contrary ideas were discussed.