Karsız sektörün ve vakıfların sorunları, çözüm önerileri
Nonprofit sector and foundations: Problems and recommendations
- Tez No: 144292
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
11 ÖZET Son yıllarda vakıflar, ekonomik ve sosyal politikalar hakkındaki tartışmalarda, artan bir şekilde ilgi çekmektedir. Bu çalışma temel olarak karma ekonomilerde, vakıfların ve kârsız sektörün nasıl bir işlev gördüğüne dair bir analizdir. Çalışmanın temel amacı, kârsız sektör ve özellikle vakıflar hakkında, uygun ve tutarlı bir kamu politikası formüle edebilmektir. Çalışmanın ilk bölümünde kârsız sektör anlatılmış ve kârsız sektörün büyüklüğünü etkileyen ekonomik ve sosyal faktörlerin ortaya konulabilmesi için amprik bir çalışma yapılmıştır. İkinci bölümde, Türk vakıflarının hukuki statüsü, üçüncü bölümde, 15 Avrupa Birliği üyesi ülkede vakıfların hukuki statüsü anlatılmıştır. Çalışma Türkiye'deki vakıflar için bazı kamu politikası önerileri ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Nowadays, foundations are receiving increased attention in discussion on the economic and social policies. This study is basically an analysis of how nonprofit sector and foundations function within a mixed economic system. The basic aim of this study is to formulate consistent and appropriate public policy for the nonprofit sector, especially for foundations. In the first section of our study, the nonprofit sector is explained and an emprical study is done, to find out the economic and social factors which affect the size of nonprofit sectors. In the second section the legal status of Turkish foundations, in the third section, the legal status of 15 European Countries foundations are explained. The study concludes with some public policy recommendations about foundations in Turkey.